Jak najlepiej nauczyć się historii? Rozmawiając o niej ze świadkami tamtych wydarzeń. Temu właśnie służy projekt „Lekcja z Bohaterem”. Do udziału w nim wciąż mogą dołączyć placówki edukacyjne z województwa pomorskiego. 6 marca z Alicją Łazarską i Waldemarem Świto ze Związku Sybiraków mieli okazję porozmawiać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 39 im. kpt ż. w. Kazimierza Jurkiewicza.
„Lekcja z Bohaterem” to projekt edukacyjny realizowany w województwie pomorskim. Przeznaczony jest dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz średnich. Dołączając do akcji, młodzież ma sposobność spotykać się z niezwykłymi ludźmi, poznać ich historie i zadać im pytania. Dzięki temu z pierwszej ręki poznaje ważne dla Polski wydarzenia.
W czwartek, 6 marca kolejne spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 39 im. kpt ż. w. Kazimierza Jurkiewicza. Uczniowie gościli u siebie Alicję Łazarską i Waldemara Świto ze Związku Sybiraków. Rozmowę moderowali Wojciech Jankowski, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Krzysztof Jankowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gdyni.
Na początku uczniowie byli trochę onieśmieleni, jednak z czasem zadawali gościom wiele pytań. Byli np. ciekawi, czy na Syberii były jakieś środki czystości, co się wtedy jadło i czy ludzie pomagali sobie nawzajem. Pani Alicja Łazarska i Waldemar Świto chętnie odpowiadali na każde pytanie. Bo jak twierdzą: nie ma przecież głupich pytań.
Historia z pierwszej ręki
Projekt „Lekcja z Bohaterem” ruszył w październiku 2024 roku i potrwa do końca roku szkolnego.
To bardzo ciekawy projekt. Myślę, że się sprawdza, bo zgłasza się do nas bardzo dużo szkół. W większości to gdyńskie placówki, choć są też z Gdańska i okolic. Na razie plan jest taki, żeby projekt trwał do końca czerwca, ale myślę, że będzie przedłużony na kolejny rok szkolny, a może i dłużej – informuje Krzysztof Jankowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gdyni.
A jak na spotkania reaguje młodzież? Czy jest zainteresowana rozmowami z bohaterami?
Odzew wśród młodzieży jest bardzo pozytywny. Często mówią, że nie mieli wcześniej okazji spotkać się z kimś, kto faktycznie przeżył to, o czym uczą się na historii. Czytając książkę, nie potrafią wczuć się w pewne sytuacje, a jak ktoś przyjdzie i o tym opowiada, to zupełnie inaczej to odbierają. I to jest dla nich bardzo istotne – dodaje Krzysztof Jankowski.
Szkoły, które chciałyby dołączyć do projektu i zaprosić do siebie bohaterów, mogą to zrobić na stronie www.godn.eu.
Projekt składa się z trzech etapów. Najpierw nauczyciele historii wprowadzają młodzież w dany temat, a dopiero potem są organizowane spotkania z bohaterami i na końcu jest ich podsumowanie.
Na liście bohaterów, którzy z przyjemnością odwiedzą uczniów są:
- Bohaterowie Sierpnia’80,
- Związek Sybiraków,
- Stowarzyszenie Rodzina Katyńska,
- Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej,
- Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych,
- Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.
Inicjatorami projektu są: Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Gdyni.

Autor artykułu i zdjęć: Magdalena Śliżewska, Gdynia.pl