„Posadź drzewo” – czekamy na Wasze zgłoszenia - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

„Posadź drzewo” – czekamy na Wasze zgłoszenia

30
marzec
„Posadź drzewo” – czekamy na Wasze zgłoszenia

Po raz kolejny zachęcamy młodych mieszkańców Gdyni, aby włączyli się w decydowanie o własnym otoczeniu. Głosowanie w akcji „Posadź drzewo” trwa do 15 kwietnia.

U podstaw projektu „Posadź drzewo” stanęło dobro – nie tylko dla najbliższego otoczenia, ale i klimatu. Sadzenie drzew to bowiem najprostszy sposób na zmniejszenie ilości dwutlenku węgla, drzewa pomagają minimalizować gwałtowne zjawiska pogodowe i zwiększają bioróżnorodność. Gdynia jest miastem zielonym – ponad połowa areału to lasy, parki i tereny zielone. A mieszkańcy od najmłodszych lat korzystają z zielonych uroków miasta. Projekt „Posadź drzewo” jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne, uczniowie zostali włączeni w proces decydowania o tym, gdzie w mieście zasadzić drzewo.

– Młodzi mieszkańcy bardzo angażują się w sprawy klimatu, zdając sobie sprawę, że przyszłość naszego środowiska zależy od tego co dziś zrobimy w tej sprawie. W gdyńskich szkołach od lat realizujemy wiele projektów edukacyjnych, które budują w uczniach postawy ekologiczne, świadomość w obszarze efektywnego wykorzystywania zasobów i konieczności obniżania poziomu zanieczyszczeń oraz powstrzymywania negatywnych zmian klimatycznych. Oddajemy w ręce dzieci narzędzie, skonstruowane w przystępny dla nich sposób a jednocześnie dające możliwość partycypacji w swoim najbliższym otoczeniu. W zeszłym roku dużym powodzeniem cieszyły się lokalizacje nowych nasadzeń drzew na terenach szkół i bardzo cieszymy się, że wspólnie znów będziemy zazieleniać nasze otoczenie. Dlatego zachęcam do kolejnych zgłoszeń – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Uczeń, mając do dyspozycji aktywne Konto Mieszkańca, poprzez wielofunkcyjną aplikację Gdynia.pl, do 15 kwietnia może zgłosić propozycję miejsca, w którym powinno się pojawić nowe drzewo. A wszystko za pomocą funkcjonalności, jaką jest zakładka „Posadź drzewo”. Lokalizacja ta może być niemalże dowolna, jedynym ograniczeniem jest kwestia własności terenu i jego docelowe przeznaczenie. Lokalizacje, które otrzymają najwięcej głosów, będą ostatecznie analizowane pod względem zasadności i na tej podstawie wybrane do realizacji.

– Nowoczesne technologie pomagają nam dostarczać coraz więcej e-usług naszym mieszkańcom – w tym wypadku usług wyjątkowych, bo efekt wirtualnego działania realnie możemy obserwować. Inwestujemy w proekologiczne przedsięwzięcia, szukamy nowych rozwiązań mających na celu zwiększanie świadomości ekologicznej gdynian po to, by wspólnie tworzyć dobry klimat dla przyszłych pokoleń. Młodzi znakomicie radzą sobie w wirtualnym świecie, a my możemy zaprezentować im stworzone specjalnie dla nich rozwiązanie – mówi Małgorzata Czaja, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdyni ds. otwartych danych.

Dla rodziców stworzono również instrukcję zakładania Konta Mieszkańca i delegowania uprawnień do korzystania z niego przez dzieci – uczniów. W taki sposób, poprzez aplikację, młodzi gdynianie będą mogli oddać głos na wybraną lokalizację lub wskazać inną.

Dodatkowo podajemy opis sposobu głosowania:


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek