Na zdjęciu znajduje się drewniany, brązowy drogowskaz z napisem białym w jezyku angielskim "New Skills", co po polsku oznacza "Nowe umiejętności".

Talenty a oczekiwania pracodawców

Edukacja zawsze jest i będzie kluczową sprawą w naszym mieście, bo wszyscy dobrze wiemy, jak wielki wpływ ma oświata na jakość życia oraz rozwój osobisty i zawodowy najmłodszych mieszkańców – często podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. Rzeczywiście, Miasto od zawsze stawia na wszechstronny rozwój talentów młodych gdynian budując najlepszą ofertę edukacyjną. Wszystko po to, by stale rozwijać umiejętności uczniów pod kątem nowych wyzwań technologicznych i wymogów rynku pracy. Każdy ma talenty, nad którymi warto się skupić. Dobrze jest jednak wiedzieć, w czym jesteśmy dobrzy i konkretnie do czego mamy naturalne predyspozycje. 

 

Na zdjęciu znajdują się napisy w języku angielskim na niebieskim tle. Napisy oznaczają: trening, nauczanie, coaching, nauka, umiejętności, rozwój.

Mówiąc językiem dzisiejszego rynku pracy Talent to osoba z konkretnym potencjałem do rozwoju w ramach danej firmy. Posiada komplet takich cech i umiejętności, które pomagają w zdobyciu nowych kompetencji, poszerzaniu istniejących i korzystanie z nich w pracy w taki sposób, by firma na nich zyskała, potrafiła nimi zarządzać z punktu widzenia swojej działalności.

Z kolei zarządzanie talentami to doskonały sposób na to podnieść efektywność biznesową danej firmy. W każdej organizacji pula kompetencji będzie inna lub nieco inna – wszystko zależy od tego czym firma zajmuje się. Zatem, oznacza to, że w jednej firmie pewna osoba może zostać uznana za talent, a w innej już takim talentem nie będzie. Istnieje jednak uniwersalny katalog kompetencji, który stale jest aktualny i zyskuje na znaczeniu niezależnie od pracodawcy. Są to:

  • elastyczność,
  • komunikatywność,
  • umiejętności szybkiej adaptacji i pracy w zespole,
  • otwartość na poszerzanie wiedzy,
  • kreatywność,
  • analityczne myślenie.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Gdyńscy zawodowcy – program podnoszenia jakości i dopasowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Program współfinansowany w ramach Programu Edukacja w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz funduszu Współpracy Dwustronnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.