Aby odkryć swoje „powołanie do zawodu”, potrzeba często inspiracji. Dlatego warto niekiedy zobaczyć, a nawet podejrzeć „jak inni to robią” – jak wygląda jeden dzień pracy stolarza, spawacza, glazurnika, czy burmistrza. W sieci znajdziecie ciekawe platformy, podcasty, blogi, vlogi na temat zawodów, świata pracy. Jest całe mnóstwo opowieści znanych i mniej znanych osób, które działają w różnych branżach, a nawet prowadzą swoje firmy. Są też podcasty branżowe, w których różni ludzie opowiadają o swojej branży (np. fotografii, motoryzacji, itp.). Innym razem twórcy szukają osób reprezentujących różne zawody. Wybraliśmy dla Was te najlepsze, ogólnodostępne propozycje, dzięki którym poznacie wiele praktycznych ciekawostek o świecie pracy.
http://zawodowcy.fm
Karol Stryja co tydzień prowadzi arcyciekawe rozmowy z inspirującymi ludźmi, reprezentantami różnych branż i zawodów. Próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego ludzie robią to, co robią? Słuchacze mogą się wiele dowiedzieć o wyborach zawodowych, zmianach pracy, zainteresowaniach, prowadzonych biznesach czy stosowanych rozwiązaniach technologicznych gości biorących udział w rozmowach.
Do Roboty – YouTube
„Do roboty” to program, w którym prowadzący, Wojciech Kaczmarzyk, w każdym odcinku pracuje w innym zawodzie. Sprawdza daną branżę pod kątem zarobków, potrzebnego wykształcenia oraz pokazuje jej plusy i minusy. W całej serii, kieruje się opinią widzów i wykonuje różnorakie zadania zaproponowane w komentarzach.
https://dokariery.pl/
Tu znajdziesz informacje dotyczące nauki zawodów i pierwszych kroków w pracy. Twórcy strony pomagają młodzieży i młodym dorosłym tworząc poradniki i pisząc o aktualnych trendach na rynku pracy oraz sposobach na efektywną naukę. Udostępniają oferty pracy, staży i praktyk. Strona dokariery.pl prowadzona jest przez Zespół Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży (ECAM), które jest częścią Ochotniczych Hufców Pracy.
http://twoj-europass.org.pl
Europass to zestaw dokumentów umożliwiających obywatelom Unii Europejskiej lepsze prezentowanie kwalifikacji zawodowych i kompetencji na obszarze całej Europy. Na stronie można stworzyć swój profil Europass, zawierający informacje dotyczące kompetencji, umiejętności, zdobytego doświadczenia, odbytych praktyk i staży. W każdej chwili użytkownik może podzielić się z przyszłym pracodawcą linkiem do swego profilu, aby szybko zaprezentować zestaw informacji na swój temat. Profil można w każdym momencie edytować. Europass funkcjonuje również w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w krajach kandydujących do UE. Dzięki profilowi Europass uzyskasz też dostęp do informacji o możliwościach związanych z nauką i pracą w różnych krajach Unii Europejskiej. Wygodny link błyskawicznie przeniesie cię na stronę interesującej cię oferty.
Tutorial Kariery IT to zbiór trendów na rynku pracy, opis ścieżek rozwoju w IT, porad i baza aktualnie rekrutujących pracodawców w Twoim mieście. Niezależnie od obszaru technologicznego i poziomu doświadczenia możesz na tej stronie znaleźć coś dla siebie.
Materiał powstał we współpracy z Alicją Kołatką, doradcą zawodowym w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni. Wszystkie powyższe informacje oraz loga pochodzą z opisów autorów vlogow, podcastów i stron internetowych.
A może Wy znacie inne ciekawe kanały z inspirującymi informacjami na temat rynku pracy, branż i zawodów? Podzielcie się nimi! Zapraszamy do kontaktu – piszcie na wydz.edukacji@gdynia.pl