Na zdjeciu znajduje się pracownik, który pracuje przy pomocy sziflierki. Na zdjęciu spod sprzętu wydobywają się iksry w kolorze pomarańczowym i żółtym.

Monitoruj zawody na Pomorzu

Warto znać potrzeby współczesnego rynku pracy, bo to przecież podstawa przy podejmowaniu decyzji o kierunkach dalszego kształcenia i wyborze konkretnego zawodu. Dlatego, bądźcie na bieżąco z zawodami deficytowymi, zrównoważonymi i nadwyżkowymi. Materiał powstał we współpracy z doradcami zawodowymi Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni.

 

Poznaj zawody

Kluczowe informacje o zawodach znajdziecie w raportach „Barometru zawodów” (www.barometrzawodów.pl). To doskonale przygotowana prognoza zapotrzebowania na pracowników we wszystkich regionach Polski – ogólnopolskie badanie jakościowe, które powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce. Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach.

 

Co daje lektura „Barometru”? To doskonała wskazówka m.in. dla tych osób, którzy planują swoją ścieżkę edukacyjno-zawodową lub chcą zmienić dotychczasowy zawód. Dane i prognozy określające bieżącą sytuację na lokalnym rynku pracy
w powiatach województwa pomorskiego mogą pomóc:

  • w wyborze specjalności, które będą szczególnie doceniane przez pracodawców w niedalekiej przyszłości;

  • pokażą branże, które osiągają limit zatrudnienia i może być w nich trudno znaleźć wolne miejsce pracy lub wynagrodzenia nie będą konkurencyjne.

 

Możecie też korzystać z wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia, które prowadzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej INFOdoradca + informacja o zawodach. Znajdziesz tu materiały, które zawierają  m.in. opis zawodu, kompetencji zawodowych, odniesienie do sytuacji zawodu na rynku pracy i możliwości doskonalenia zawodowego, a także możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zawodzie.

 

Zbadaj pomorski rynek zawodów

Najwięcej dowiesz się również śledząc na bieżąco prognozy zatrudnienia dla Pomorza – z tą na 2022 rok możesz zapoznać się klikając TU.

 

Ponadto, Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni prowadzi różnego rodzaju statystyki związane z pracą na terenie Gdyni i Sopotu – z tych informacji można dowiedzieć się, ile osób jest aktualnie bezrobotnych, ile ofert pracy jest w bazie gdyńskiego PUP oraz jakie są prognozy w zakresie  zapotrzebowania na zawody w 2022 r. w naszym mieście. Plik możecie pobrać TUTAJ.

 

Dodatkowo, warto „zaprzyjaźnić się” na dłużej z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącymi zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na rynku pracy w 2022 r. W lipcu 2022 r. opublikował je największy w Polsce portal pracy Praca.pl, z których wynika m.in., że na Pomorzu brakuje głównie … A zresztą! Przeczytajcie sami.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Gdyńscy zawodowcy – program podnoszenia jakości i dopasowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Program współfinansowany w ramach Programu Edukacja w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz funduszu Współpracy Dwustronnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.