Na zdjęciu znajduje się makieta, na której są sztuczne ludziki przedstawiajace pracowników fizycznych w różnokolorowych ubraniach roboczychz zakładu produkcyjnego

Priorytetowe branże w województwie pomorskim

Nie ma na Pomorzu drugiej takiej inicjatywy jak Invest in Pomerania. To mocna ekipa pasjonatów biznesu, która wie wszystko o najważniejszych sektorach gospodarki w naszym regionie. Pomagają zagranicznym inwestorom w realizacji nowych przedsięwzięć, dlatego tak doskonale znają potencjał technologiczny każdej branży i wiedzą, gdzie będą tworzone miejsca pracy. Ich portfolio to tylko w samym 2021 r. realizacja 30 projektów inwestycyjnych, za którymi na Pomorze „popłynął” strumień nowych miejsc pracy – aż 3 000.

 

Według raportów Invest in Pomerania najwięcej ofert zatrudnienia jest wokół branż priorytetowych dla rozwoju gospodarczego Pomorza, którymi są: nowoczesne usługi dla biznesu (sektor BPO/SSC), IT, biotechnologia, logistyka, elektronika, motoryzacja i sektor morski.

 

 

Nowoczesne usługi dla biznesu

Na zdjęciu pokaze są dłonie, które "przybijają sobie piątkę" na znak współpracy. W tle zdjęcia widać blat biurka, na którym są białe kartki z długpisami i tablet.
fot. www.pixabay.com

 

BPO/SSC to branża przyszłości, która, najprościej mówiąc, wiąże się ze zlecaniem „na zewnątrz” centrom usług zadań związanych z   działalnością przedsiębiorstw. Pracownicy centrów obsługują klientów biznesowych m.in. w obszarze IT, księgowości, finansów, usług prawnych, farmaceutyki, konsultingu, controllingu czy HR.

Do tej pory na Pomorzu ulokowało się już 158 centrów nowoczesnych usług biznesowych, obsługujących procesy w 35 językach. Z powodzeniem na naszym rynku działa m.in. Thomson Reuters, State Street czy PwC, które zatrudniają specjalistów w różnych obszarach. To z kolei świadczy o doskonałym przygotowaniu zawodowym pracowników regionu pomorskiego (coraz częściej kluczową rolę w zatrudnianiu pracowników odgrywa także biegła znajomość języków obcych mniej popularnych, np. skandynawskich).

 

Information and communications technology

Na zdjęciu znajduje się reką pisząca na klawiaturze komputera
www.pixabay.com

 

ICT jest jedną z tych branż, która rozwija się najbardziej dynamicznie w naszym regionie. Chodzi tu o produkcję i wykorzystanie urządzeń telekomunikacyjnych, informatycznych oraz towarzyszących im usług. To również gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji w formie elektronicznej przy użyciu zaawansowanych technik cyfrowych i narzędzi komunikacji elektronicznej.

Invest in Pomerania wskazuje, że na Pomorzu obecnie funkcjonuje 129 firm zatrudniających powyżej 10 osób, z czego większość ulokowała się w Trójmieście. Pracuje w nich 25 000 programistów, którzy znajdują zatrudnienie w firmach produktowych (Boeing, Hapag-Lloyd, Nordea), outsourcingowych (Sii, EPAM, Ciklum, Kainos, Cognizant, Wipro) i wewnętrznych działach IT w centrach usług wspólnych (Maersk Drilling, Staples, DNV GL). Pod względem obsługiwanych procesów zdecydowanie dominuje tworzenie oprogramowania (software development) i powiązane z tym procesy badań i rozwoju (R&D), a także: wsparcie IT (IT support), utrzymanie aplikacji (Application Administration) oraz zarządzanie infrastrukturą (infrastructure management). Od wielu lat na Pomorzu działa również Intel i Amazon.

 

Sektor morski  

Na zdjęciu znajduje się statek kontenerowiec załadowany kolorowymi kontenerami, płynący po morzu.
www.pixabay.com

 

Śmiało można powiedzieć, że ta branża bardzo mocno kształtuje rozwój i gospodarkę Pomorza. Obejmuje ona budownictwo okrętowe, transport, inżynierię morską, rybołówstwo i energię prądów morskich. Każda ze spółek w tej branży, która ulokowała biznes na Pomorzu, dodatkowo wniosła jeszcze cały know-how w zakresie modernizacji i digitalizacji. „Grupa Remontowa” to jedna z największych firm w sektorze morskim. Mamy jeszcze stocznię Crist, Energomontaż – Północ Gdynia (EPG) i inne, takie jak: Mostostal Pomorze, Nauta itp.

W naszym województwie rozwija się także branża jachtowa – do największych firm należą Sunreef Yachts, Admiral Boats, czy Conrad Shipard. Z danych raportowych Invest in Pomerania wynika, że oprócz produkcji w Trójmieście prężnie rozwijają się także firmy projektowe okrętowe z łącznym zatrudnieniem ponad 1000 inżynierów. Działają też dwa duże ośrodki badawczo-projektowe: Centrum Projektowo-Badawcze Okrętów S.A. i Centrum Techniki Morskiej.

 

Sektor logistyczny

Na zdjęciu widać fragment ciężarówki, która jedzie po drodze. W tle jest mocno niebieskie niebo z dużą ilością białych chmur.
www.pixabay.com

 

Pomorze ma wyjątkowy potencjał logistyczny, który wynika z doskonałego położenia geograficznego i posiadania Portu Gdańsk oraz Portu Gdynia – mogą one obsługiwać wszelkiego rodzaju ładunki, a dzięki bezpośrednim połączeniom z Azji terminale są też centrami portowymi dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Istotny w tej branży jest również rynek magazynowy i wciąż rosnąca obsługa kontenerów. W Trójmieście działają m.in. Panattoni, Prologis, GLP, Segro czy polska firma 7R.

Co istotne, Invest in Pomerania zauważa, że krach gospodarczy wywołany przez COVID-19 nie zatrzymał rynku magazynowego, ponieważ handel elektroniczny zwiększył popyt. Zatem wykwalifikowana kadra pracowników o wysokich  kompetencjach w tej branży jest cały czas mocno pożądana.

 

Elektronika

Na zdjeciu widać części elektroniczne pewnego urządzenia.
www.pixabay.com

 

Pomorskie jest również czołowym ośrodkiem produkcji elektroniki w Polsce. Invest in Pomerania podaje, że zainwestowały tu największe globalne firmy, a sektor zatrudnia obecnie około 20 000 osób. W Gdyni działa Radmor, a w okolicach Tczewa oraz Kwidzyna ulokowały się takie przedsiębiorstwa jak Flex, Lacroix, Jabil, Panlink Poland, Gemalto, Gerdins Cable Systems, Orbit One, AQ Wiring – zajmują się m.in. usługami w zakresie projektowania, inżynierii, produkcji, łańcucha dostaw oraz logistyki, projektowaniem i produkcją podzespołów elektronicznych czy dostawą usług EMS (Electronic Manufacturing Services), produkcją kabli do wyrobów medycznych, maszyn rolniczych i autobusów.

 

Motoryzacja

Na zdjęciu widać fragment czarnegoluksusowego samochodu ze złotym przednim kołem.
www.pixabay.com

 

Na Pomorzu obiecujące perspektywy rysują się dla rozwoju elektromobilności, pojazdów i rozwiązań autonomicznych, a za tym idą również miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników. Na Pomorzu ulokowanych jest mnóstwo firm w tej branży, m.in.:

  • Northvolt – szwedzki producent akumulatorów do samochodów elektrycznych i pojazdów górniczych oraz baterii do urządzeń przemysłowych. Nowy zakład Northvolt, który rozpocznie działalność w naszym regionie w 2023 roku, powstanie na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego na zapleczu terminala kontenerowego DCT i docelowo zatrudni nawet 500 osób;

  • Intel – w centrum badawczo-rozwojowym, w którym zatrudnionych jest około 2 500 tys. programistów, opracowuje się m.in. rozwiązania z zakresu przetwarzania danych, wykorzystywane w pojazdach autonomicznych;

  • Aptiv – produkuje systemy aktywnego bezpieczeństwa, które pomagają minimalizować bądź całkowicie eliminować błędy ludzkie w trakcie jazdy samochodem, a tym samym ograniczać ich skutki. W zakładzie w Gdańsku zatrudniają obecnie około 1000 osób;

  • Nippon Seiki Europe – zatrudnia głównie specjalistów zajmujących się specyfikacją, projektowaniem systemów, tworzeniem i testowaniem oprogramowania dla systemów informacji pokładowej;

  • Eaton – w zakładach w Tczewie produkuje przekładnie skrzyń biegów, komponenty do układów napędowych oraz kompresory do silników spalinowych. Tu działa też Centrum Inżynieryjne Eaton, które zatrudnia około 40 inżynierów;

  • AQ – zajmuje się produkcją kabli wykorzystywanych m.in. w autobusach i maszynach rolniczych. Pracuje w niej ponad 600 osób;

  • Federal Mogul – w gdańskim zakładzie pracuje obecnie przeszło 1000 osób. Produkowane są tu łożyska ślizgowe, taśmy bimetalowe i proszki brązu – produkty dostarczane czołowym producentom samochodów w Europie.

 

Biotechnologia

Na zdjęciu widać okulary mikroskopu z badanym preparatem na szkiełku.
www.pixabay.com

 

Na Pomorzu działa wiele firm reprezentujących specjalizacje biotechnologiczne, takie jak biologia molekularna (A&A Biotechnology, EURx), wyroby medyczne dla onkologii, chorób zakaźnych i transplantologii (Blirt), kosmetyki (Ziaja, Oceanic, Farmix, Femi Loton, Inventia), diagnostyka laboratoryjna (Invicta), badania mikrobiologiczne (JS Hamilton Poland), farmacja (Polpharma, Profarm, Labofarm) czy produkcja detergentów (Impuls).

Największy wpływ na rozwój tego sektora na Pomorzu ma Polpharma – czołowy lider na rynku farmaceutycznym w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej oraz jeden z 20 największych producentów leków generycznych na świecie. Firma posiada 7 zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji i Kazachstanie oraz 5 centrów badawczo-rozwojowych i zatrudnia ponad 7500 osób na całym świecie. Ważną rolę w tej branży odgrywa także Oceanic i Ziaja – wiodący producenci kosmetyków w Polsce. Oceanic produkuje światowej klasy kosmetyki antyalergiczne AA, zatrudnia ponad 350 pracowników. Ziaja z kolei zatrudnia ponad 555 osób i posiada w swoim asortymencie blisko 1000 preparatów.

 

Przetwórstwo spożywcze

Na zdjęciu widać kawałek mięsa łososia.
www.pixabay.com

 

Kluczowym czynnikiem motywującym firmy do funkcjonowania sektora przetwórstwa spożywczego na Pomorzu jest jego lokalizacja. Działa tu wiele firm, m.in. Unilever (produkuje lody Algida w Baninie pod Gdańskiem), Dr. Oetker (koncentraty spożywcze w Gdańsku, mrożone pizzy w Łebczu), Farm Frites (produkcja frytek w Lęborku). Prężnie rozwija się także przetwórstwo ryb – Pomorze obecnie jest głównym miejscem przetwórstwa ryb w Europie i gospodarzem największego na świecie producenta łososia ONE (dawniej Marine Harvest). Firma zatrudnia w regionie ponad 4 000 osób. Inne przedsiębiorstwa w tej branży to również Graal, BMC Władysławowo, Łosoś Ustka, Szkuner.

 

Offshore

Na zdjęciu widać farmę wiatraków zbudowaną na morzu., w tle zachodzącego słońca.
www.pixabay.com

 

Zgodnie z „Offshore Report” z  2020 r., przygotowanym przez Invest in Pomerania, pierwsze farmy wiatrowe zaczną funkcjonować w 2025 roku, ale pomorskie firmy już dziś specjalizują się w tym obszarze i realizują zlecenia zewnętrzne.

Obejmują one w szczególności produkcję turbin wiatrowych, projektowanie, produkcję i wynajem specjalistycznych statków, produkcję infrastruktury fundamentowej i przyłączeniowej wraz z instalacjami, usługi serwisowe, instalacyjne i konserwacje. To także specjalistyczne tworzenie i zarządzanie projektami oraz kluczowe dla kraju inwestycje w Porcie Gdynia i Porcie Gdańsk – czytamy  raporcie.

 

Jaki jest potencjał Pomorza w rozwoju branży offshore? Invest in Pomerania podaje, że  według McKinsey & Company w morskiej energetyce Polski związanej
z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej będzie zatrudnionych aż 77 tys. osób. Ponadto, w sektorze offshore działa także Remontowa Holding (czołowy europejski producent statków offshore), stocznia CRIST w Gdyni (produkcja specjalistycznych jednostek – statków typu ciężkiego podnośnika, używanych do instalowania i obsługi morskich farm wiatrowych) i Mostostal (dostawca instalacji do podwodnego wydobycia ropy i gazu oraz części platform wiertniczych dla czołowych wykonawców z branży petrochemicznej i przetwórstwa naftowego).

 

Wszystkie informacje i dane na temat kluczowych sektorów na Pomorzu są własnością inicjatywy regionalnej Invest in Pomerania działającej w Agencji Rozwoju Pomorza S.A. w Gdańsku. Dostępne są na stronie www.investinpomerania.pl

Na zdjęciu znajduje się logo Invest in Pomerania, incjatywy zajmującej się roziwjaniem branż gospodarki na Pomorzu. To czarny napis, nad którym jest symbol białoczerwonej flagi

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Gdyńscy zawodowcy – program podnoszenia jakości i dopasowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Program współfinansowany w ramach Programu Edukacja w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz funduszu Współpracy Dwustronnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.