Mnóstwo możliwości rozwoju kompetencji zawodowych na bezpłatnych specjalistycznych kursach i szkoleniach branżowych, pierwsze doświadczenia w „prawdziwej” pracy czym będzie można pochwalić się pisząc swoje pierwsze CV – takie możliwości dla uczniów 5. gdyńskich szkół zawodowych uruchomił Wydział Edukacji w ramach realizowanego projektu pn. „Rozwój szkolnictwa zawodowego – ucz się, doświadczaj, pracuj”. Jeśli jesteś uczniem jednej z pięciu gdyńskich szkół zawodowych, które biorą w nim udział, dowiedz się co konkretnie startuje z początkiem nowego roku szkolnego i w czym możesz wziąć udział.
Kursy i szkolenia
Już ponad 1500 gdyńskich uczniów podniosło swoje kompetencje zawodowe, ponieważ kursy i szkolenia kończą się uzyskaniem nowych umiejętności, uprawnień i kwalifikacji. Gdy rozmawiamy z uczestnikami zajęć, chwalą ich jakość i kompetencje prowadzących, a co najważniejsze, widzą już ich pierwsze efekty. Zgodnie podkreślają, że udział w takich formach wsparcia edukacyjnego pomaga im zdobyć dodatkową praktyczną wiedzę, świadomie wejść na ścieżkę zawodową, rozwinąć cechy, dzięki którym stają się fachowcami w swoich branżach, poczuć się bardziej pewnymi na rynku pracy.
– O zrobieniu kursu na wózki widłowe myślałem już od początku szkoły średniej. Najpierw był staż wakacyjny, a później nadarzyła się okazja, by rozpocząć mój wymarzony kurs. Zajęcia praktyczne prowadzone były w sposób bardzo przyjemny dla kursanta. Nie było monotonnego „klepania” teorii, ale zajęcia prowadzono w ciekawy sposób, co w tych czasach jest dość istotne dla ludzi młodych. W końcu łatwość przyswajania dla nas informacji jest ważna, aby w przyszłości wykonywać obowiązki zawodowe na jak najwyższym poziomie. Po skończonej teorii nadszedł czas na zajęcia praktyczne na placu manewrowym, m.in. przewożenie palet, skrzyń ładunkowych i odpowiednie poruszanie się wózkiem po placu. Gdybym miał możliwość skorzystania z kursu na wózki widłowe w takiej obsadzie, bez wahania powiedziałbym „tak” – mówi Paweł Nabożny, uczeń na kierunku Technik eksploatacji portów i terminali w CKZiU nr 1.
Z kolei Sofia Ustenko, uczennica w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, wymienia gro korzyści po skończonym kursie baristy.
– Jestem bardzo zadowolona. Myślę, że takie kursy to świetna okazja, by poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę. Poznałam historię kawy i sposób jej przygotowania zaczynając od tego, gdzie jest uprawiana, w jakich warunkach, jakie są metody jej zbierania, kończąc na tym jak działa ekspres i jak zrobić dobre espresso. Miałam też dość praktyki, by nauczyć się prawidłowego przygotowania wielu rodzajów kaw. Takie umiejętności przydadzą mi się teraz i w przyszłości. Na koniec kursu otrzymałam certyfikat w j. polskim i angielskim, dzięki czemu moje CV już teraz stało się bogatsze. Jeśli zastanawiasz się, czy warto wziąć udział w takich kursach …. to zdecydowanie warto!
W jakich kursach i szkoleniach można wziąć udział w roku szkolnym 2022/2023?
1) dla uczniów Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektrycznych: Spawanie elektryczne elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych MIG 131; Spawanie pachwinowe blach i rur metodą TIG 141; Kurs z zakresu eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych o napięciu do 1 kV (uprawnienia SEP); Oprogramowanie wykorzystywane do komputerowego wspomagania projektowania (CAD) 2D i 3D – profil mechaniczny; Oprogramowanie wykorzystywane do komputerowego wspomagania projektowania (CAD) 2D i 3D – profil elektryczny;
2) dla uczniów Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych: – Zarządzanie czasem; Sztuka autoprezentacji; MS Excel dla ekonomistów; Obsługa programu kadrowo-płacowego; Obsługa programu do prowadzenia małej księgowości; Design thinking; Podstawy fotografii; Obsługa aparatu fotograficznego; Druk i publikacja; Szkolenie z zakresu nowoczesnych form marketingu; Kurs z zakresu podatków i rachunkowości (bilans); Szkolenie z zakresu projektowania i składu; Kurs obsługi programu Adobe Animate;
3) dla uczniów Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych: Kurs spedycyjny; Incoterms 2020; Excel w branży transportowej;
4) dla uczniów Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych: Kurs dyplomacji i etykiety; Animator czasu wolnego; Kurs barmański I i II stopnia; Kurs sommelierski, Sushi Master; Kurs dietetyka; Warsztaty z Mistrzem kulinarnym
5) dla uczniów Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 1: Spawanie pachwinowe blach i rur metodą MAG 136 (stal czarna); Spawanie pachwinowe blach i rur metodą TIG 141 (stal czarna), Spawanie metodą MMA 111; Uprawnienia SEP do 1 kV; Kurs obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem; Oklejanie folią samochodów; Obsługa i programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie CNC ze sterowaniem Fanuc.
Zawodowe staże wakacyjne – co z nimi?
Taka forma nauki zawodu od początku cieszy się ogromną popularnością –skorzystało z niej już ponad 1480 uczniów. Zawodu można się uczyć m.in. w takich pomorskich firmach jak: JD KULEJ, CRIST, PLICHTA, PGZ Stocznia Wojenna, Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni, RADMOR, PGE Energia Odnawialna, SPIE, Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku, Urząd Skarbowy w Sopocie, INVEST KOMFORT, HARTWIG Gdynia, PCC Intermodal, Brokeman Logistics, Dobry Hotel, Hotel FALTOM, Hotel REZYDENT, Gdańska Organizacja Turystyczna i wiele innych.
Doradztwo zawodowe
Na stażach, szkoleniach i kursach „świat” w projekcie się nie kończy. Jest jeszcze przebogata oferta doradztwa zawodowego dla uczniów – uczestników projektu.
– Ta forma wspierania naszych uczniów wygląda tak, że trenerzy w każdej z pięciu szkół przeprowadzają zajęcia z doradztwa w formie dwugodzinnych konsultacji indywidualnych oraz sześciogodzinnych zajęć warsztatowych w grupach po 20 osób. Oczywiście, doradztwo zawodowe będzie kontynuowane w nowym roku szkolnym – mówi Ewa Duda, koordynator projektu w Wydziale Edukacji.
Korzystaj z zasobów projektu
Oferta kursów i szkoleń skierowana jest do osób, które odbyły już staż zawodowy lub praktykę w ramach projektu. Niektóre kursy wymagają ukończonych 18 lat (dotyczy to np. kursu spawania). Większość kursów jest jednak dostępna dla uczniów w każdym wieku. Wystarczy zatem, że uczeń zgłosi chęć udziału w wybranym kursie do szkolnego opiekuna projektu, a uzyska dokładne informacje (trzeba być uczniem jednej z 5. gdyńskich szkół zawodowych).
Mile widziani w projekcie są również uczniowie klas pierwszych w tych placówkach, którzy myślą, by jak najwcześniej rozpocząć swoją wyjątkową przygodę z zawodem – ich kwalifikacja do projektu następuje na podstawie złożenia pisemnej deklaracji udziału w projekcie oraz dwóch oświadczeń dotyczących przetwarzania danych osobowych. Formularze deklaracji i oświadczeń w formie papierowej będą już od września dostępne w sekretariacie szkoły lub u szkolnego opiekuna projektu. Wszelkich informacji udziela szkolny opiekun projektu w każdej z pięciu szkół lub Ewa Duda, koordynator w Wydziale Edukacji (tel. 58 527-35-17, e.duda@gdynia.pl).
Zobaczcie, jak do tej pory uczniowie świetnie szlifowali swój warsztat zawodowy
Projekt „Rozwój szkolnictwa zawodowego Gdyni – ucz się, doświadczaj, pracuj” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.