MAPA KARIER – co to takiego?

www.mapakarier.org to interaktywne i bezpłatne narzędzie doradztwa zawodowego – baza informacji o ścieżkach kariery i rynku pracy. Powstała po to, by poszerzać Twoją wiedzę o rynku pracy i świecie zawodów.

 

Warto z niej korzystać. Uczniom szczególnie polecamy zakładkę „Ścieżki Kariery” –  tu można znaleźć ponad 400 opisanych i alfabetycznie ułożonych zawodów.  Co interesujące, w spisie oprócz bardzo oczywistych zawodów (typu: aktor, architekt czy elektryk) są też profesje mniej znane: arborysta, analityk gry sportowej czy cool hunter! Każda ścieżka została zaprezentowana w bardzo atrakcyjny dla Ciebie sposób.

 

Jak to działa?

Sama praca ze Ścieżkami Kariery, jest bardzo prosta. Wystarczy, że włączysz filtr swoich preferencji. Na stronie pojawią się wyniki – nazwy zawodów, które najlepiej będą pasowały do wymagań, które zostały określone w filtrze. Teraz możesz poznać bliżej dany zawód, a więc poczytać o:

  • specyfice pracy;

  • umiejętnościach, które trzeba posiadać, by w nim pracować;

  • które przedmioty szkolne pomogą Ci się rozwinąć w wybranym zawodzie;

  • jak wygląda przykładowa ścieżka edukacyjna;

  • statystyki grupy zawodowej (można tam znaleźć dane liczbowe dotyczące tego zawodu, m.in. średnie zarobki czy liczbę osób zatrudnionych w danej grupie zawodowej).

  • kto jest potencjalnym pracodawcą i jak wygląda zapotrzebowanie na daną profesją na rynku pracy.

 

Możesz porozmawiać online o zawodzie Twoich marzeń

Warto też korzystać z zakładki #ZawodowyStream – to baza, dzięki której masz możliwość uczestnictwa w arcyciekawych spotkaniach online, aby porozmawiać z gośćmi (przedstawicielami różnych branż)  o ciekawych i przyszłościowych sektorach gospodarki oraz tematach związanych z rozwojem edukacyjno-zawodowym.

 

Warto wiedzieć, że informacje wykorzystane do opracowania ścieżek zawodowych pochodzą m.in. z Przewodnika po zawodach Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej i materiałów Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. Różne statystyki i dane liczbowe pochodzą z aktualnych raportów urzędów pracy oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Przy opracowaniu Mapy Karier korzystano również z ogłoszeń o pracę z popularnych serwisów oraz materiałów innych instytucji publicznych i organizacji pozarządowych.

 

Jeśli szukasz dobrego narzędzia, który pomoże Ci podjąć kluczowe decyzje w konstruowaniu Twojej ścieżki zawodowej – MapaKarier.org jest DLA CIEBIE. Wchodzisz w to? 🙂

 

Źródło: https://mapakarier.org/

 

Logo strony Mapa Kaiery.org. To postać białego ludzki na tle niebiezskiej odwróconej kropli wody.

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Gdyńscy zawodowcy – program podnoszenia jakości i dopasowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Program współfinansowany w ramach Programu Edukacja w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz funduszu Współpracy Dwustronnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.