Już ponad tysiąc dzieci wzięło udział w warsztatach psychoedukacyjnych prowadzonych z udziałem japońskiego robota terapeutycznego – foki Paro. To jedyne takie warsztaty w Polsce. W naszym mieście prowadzi je Gdyński Zespół Wsparcia dla Oświaty.
Yechor ma problemy z kontrolowaniem emocji, Julia obniżony nastrój, Jaś nie mówi. Każde z tych dzieci rozpromienia się gdy widzi białą puszystą fokę, która je zaczepia. Paro to niezwykły robot terapeutyczny, który ma już swoje miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa jako robot, który powoduje największą redukcję poziomu stresu.
– Paro to prezent dla Gdyni od Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF i rządu Japonii – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni. – W naszym kraju jest obecnie zaledwie kilkanaście tego typu sztucznej inteligencji pod postacią foki. Cieszymy się, że jeden z nich znajduje się w Spilno Gdyni.
Paro reaguje na emocje dzieci, daje się przytulać, można jej powierzyć sekrety i bawić się z nią jak z prawdziwym zwierzęciem, mimo że tak naprawdę jest ona formą sztucznej inteligencji.
– Ogromnie się cieszę, że nasz wynalazek służy – podkreśla Takanori Shibata, twórca foki, badacz pracujący dla Narodowego Instytutu Zaawansowanych Nauk Przemysłowych i Technologii w Tokio. Między innymi dzięki profesorowi foka trafiła do Spilno Gdynia.
Jeżeli chodzi o terapię, sama technologia to jednak za mało.
– Sama Paro jest niezwykłą technologiczną ciekawostką, ale jej właściwości terapeutyczne są ściśle związane z pracą specjalistów, odpowiednio przeszkolonych psychologów i pedagogów – mówi Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierownik Biura ds. Jakości Życia i koordynator współpracy Gdyni z UNICEF. – To właśnie w Gdyni powstał unikalny, autorski program warsztatów terapeutycznych dla dzieci z różnych grup wiekowych, również z niepełnosprawnością, z deficytami, który konsekwentnie realizowany był przez ostatni rok szkolny w naszych szkołach i przedszkolach. Działania prowadzone były na dużą skalę, wzięło w nim udział ponad tysiąc dzieci.