Ósmoklasiści: egzamin z języka angielskiego był łatwy - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Ósmoklasiści: egzamin z języka angielskiego był łatwy

16
maj
Ósmoklasiści: egzamin z języka angielskiego był łatwy

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 33 w Gdyni, egzamin oceniają jako łatwy // fot. Katarzyna Balcerzak

Dziś koniec maratonu egzaminacyjnego dla ósmoklasistów. Po zadaniach z języka angielskiego, które piszący jednoznacznie ocenili jako proste, zostaje już tylko rekrutacja. Ta z kolei rozpoczyna się 14 czerwca, czyli wcześniej niż zostaną ogłoszone wyniki.

Zdaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, tegoroczne egzaminy nie należały do trudnych.

– Bardzo prosty, będą wysokie wyniki – powiedzieli nam uczniowie Szkoły Podstawowej nr 33 w Gdyni tuż po egzaminie.

Zamiany związane z przebiegiem egzaminu ósmoklasisty rozpoczną się już od przyszłego roku i będą związane z modyfikacją podstawy programowej, Można więc przypuszczać, że kolejne roczniki będą zdawać egzamin jeszcze prostszy. To jednak już koniec dobrych wiadomości – co prawda wyniki egzaminów mają duże znaczenie przy rekrutacji do szkół średnich, ale w sytuacji, gdy są one bardzo wysokie, rekrutacja staje się trudniejsza.
Dlaczego? W takiej sytuacji rosną bowiem progi punktowe, czyli ilość punktów, które uzyskała ostatnia osoba na liście przyjętych. Każdego roku są one zatem inne. Gdyńskie szkoły średnie w większości mają dość wysokie progi, co jest związane z tym, że w naszymi mieście wyniki egzaminów ósmoklasisty są od lat wyższe niż średnia województwa i kraju.

Tegoroczne wyniki poznamy 3 lipca. Warto pamiętać, że choć egzaminu nie można poprawiać, można odwołać się od jego wyników.

Rekrutacja do szkół średnich w całej Polsce rozpocznie się 14 czerwca, w Gdyni odbywa się ona elektronicznie. Przypomnijmy, że gdyńscy uczniowie mogą w systemie wybierać szkoły bez ograniczeń, co zwiększa ich szansę na dostanie się do wymarzonej placówki. Nie wszyscy jednak z tej możliwości korzystają.

W wyniku analizy danych statystycznych z 2023 r. wynika, że 14 proc. kandydatów korzystających z systemu Nabór Szkoły Ponadpodstawowe VULCAN wybrało tylko jedną szkołę na liście preferencji, mimo braku tytułu laureata lub finalisty, dających uprawnienie do pierwszeństwa przyjęcia. Takie zjawisko było jednym z czynników powodujących, że pierwszy etap rekrutacji zakończył się wynikiem blisko 20 proc. nieprzyjętych kandydatów. Przystępowali oni do rekrutacji uzupełniającej na pozostałe wolne miejsca w szkołach.  Szczegóły: nabor-pomorze.edu.com.pl.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek