Pokazali całej Polsce, jak można spełniać marzenia i że granice są tylko w wyobraźni. Grupa uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdyni, liceum, w którym uczy się głównie młodzież za spektrum autyzmu, zajęła 3 miejsce w kraju w finale prestiżowego konkursu Solve for Tomorrow, którego organizatorem jest Samsung. Na podium stanęli uczniowie jeszcze jednej naszej szkoły, XVII Liceum Ogólnokształcące, których projekt otrzymał nagrodę publiczności.
Do III edycji unikalnego w skali Polski programu została zgłoszona rekordowa liczba 252 projektów z klas 1-4 szkół ponadpodstawowych. Solve for Tomorrow jest skierowany do młodych ludzi i kształtuje kompetencje przyszłości Spośród zgłoszonych w tym roku projektów jury wybrało 30 półfinałowych zespołów. Do finału trafiło już tylko 12 z nich, w tym aż 2 z Gdyni! Wczoraj młodzi gdynianie zachwycili na finale w stolicy, i choć dla części z nich udział w tak dużym wydarzeniu był nie lada wyzwaniem, pokazali całej Polsce, że marzenia można spełniać, jeżeli się tego pragnie.
– Ogromne gratulacje dla wspaniałych, kreatywnych uczniów i ich inspirujących nauczycieli – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Nasi uczniowie po raz kolejny udowadniają, że gdyńska edukacja jest twórcza, wyjątkowa, śmiało przekracza horyzonty.
O czym jest projekt „Kolory różnorodności”? Opowiada o świecie osób ze spektrum autyzmu, o tym jak postrzega je otoczenie i co w tym aspekcie należałoby zmienić. Pomysłodawcą i liderem projektu jest Patrycja Lorenz Rożniecka, bardzo kreatyna nauczycielka z XVI Liceum, które jest w strukturach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2.
– Projekt, nad którym moi uczniowie pracowali od listopada był niezwykle trudnym wyzwaniem, a sam udział w gali w Warszawie, bardzo uroczystej, głośnej z liczną publicznością, dla moich uczniów ze spektrum był jak wejście na Mont Everest – opowiada Patrycja Lorenz Rożniecka. – Sprostaliśmy wyzwaniu i bardzo za to wszystkim uczestnikom dziękuję. Szczególne podziękowania chciałabym skierować do Antoniego Komorowskiego, który był pomysłodawcą i liderem naszego projektu. Jego wrażliwość, zdolności, pomogły nam dotrzeć do finału. W naszej szkole uczy się wielu bardzo zdolnych młodych ludzi, którzy z uwagi na spektrum autyzmu gorzej odnajdowali w tradycyjnych placówkach. U nas ich zdolności mogą rozkwitać i to jest fascynujące.
Przygoda uczniów z SOSW nr 2 nie kończy się na gali finałowej, organizatorzy konkursu obiecali wsparcie i dalszą współpracę gdyńskim szkołom. To pozwoli zarówno zespołowi z SOSW nr 2, jak również uczniom XVII Liceum Ogólnokształcącemu na kontynuację swoich projektów.