Ogromne sukcesy młodych gdynian z ZSHG - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Ogromne sukcesy młodych gdynian z ZSHG

02
maj
Ogromne sukcesy młodych gdynian z ZSHG

Wiosna 2023 okazała się być pasmem niekończących się zwycięstw uczniów Technikum Hotelarskiego w Gdyni. Dwóch finalistów i trzech laureatów Olimpiad Zawodowych to spektakularny sukces zarówno uczniów, jak i nauczycieli ZSHG.

Zaczęło się w Warszawie, od etapu centralnego I Olimpiady Umiejętności Hotelarskich, do którego, oprócz zaledwie 32 uczniów z terenu całego kraju, zakwalifikowały się dwie nasze uczennice klas czwartych Technikum Hotelarskiego: Patrycja Patykowska i Klaudia Borkowska. Klaudia uzyskała tytuł finalistki, a Patrycja w ostatnim etapie wywalczyła tytuł laureatki.

– Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, to szkoła, która w ostatnim czasie może się poszczycić wciąż rosnącą liczbą laureatów nie tylko w konkursach ogólnopolskich, ale również światowych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – To najlepszy dowód na to, że gdyńskie szkolnictwo zawodowe, cieszy się coraz większym prestiżem i kształci profesjonalistów, z ogromną pasją wchodzących w swoje życie zawodowe. Taki był cel naszych działań na rzecz gdyńskiej oświaty i bardzo nas realizacja tych planów cieszy. Gratuluję naszym ambitnym uczniom, dziękuję za ogrom pracy ich nauczycielom. Zachęcam ósmoklasistów, którzy już teraz stoją przed wyborem szkół średnich, aby szukali swojej drogi i mocno wierzyli w to, że marzenia się spełniają.

Finał Olimpiady Umiejętności Hotelarskich odbył się w siedzibie Szkoły Głównej Handlowej oraz w hotelu Ibis Reduta. Składał się on z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej polegającej na obsłudze gościa zagranicznego w recepcji hotelowej, restauracji hotelowej i pokoju.

Niedługo później, bo w dniach 12 – 14 kwietnia, równolegle odbyły się etapy centralne dwóch kolejnych olimpiad. Finał Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej odbył się w Bydgoszczy, w siedzibie Wyższej Szkoły Gospodarki oraz w Rezydencji Sowa. Wśród 34 finalistów znalazło się dwóch uczniów tej gdyńskiej szkoły: Franciszek Wodziczko z klasy trzeciej oraz Maciej Okulski z klasy czwartej Technikum Hotelarskiego. Zadaniem finalistów było rozwiązanie testu teoretycznego, a następnie praktyczna obsługa gościa zagranicznego w recepcji hotelowej i przygotowanie nakrycia do menu w restauracji hotelowej. Maciej uzyskał tytuł finalisty, natomiast Franciszek stanął na podium zdobywając 3 miejsce w Polsce i uzyskując tytuł II wicemistrza Wiedzy Hotelarskiej.

W tym samym czasie w Łodzi odbył się finał Olimpiady Wiedzy o Turystyce, do którego zakwalifikowała się Zuzanna Rolbiecka z klasy czwartej TOT. Zadaniem finalistów było rozwiązanie testu teoretycznego i zaprezentowanie przygotowanego wcześniej produktu turystycznego, zgodnego z tematem przewodnim tegorocznej edycji Olimpiady. W ścisłym finale uczniowie musieli w 30 minut zorganizować jednodniową wycieczkę po Wenecji. Zuzanna stanęła na podium zdobywając 3 miejsce w Polsce.

– Jestem niezwykle dumna z naszych fantastycznych uczniów – mówi Bogusława Flisykowska, dyrektor ZSHG w Gdyni. – Przygotowania do Olimpiad trwały kilka tygodni, a w przypadku OWH poprzedzone były udziałem w Ogólnopolskim Konkursie Hotelarskim „Mistrz Wiedzy Hotelarskiej” w Ustce, w którym Maciej Okulski zajął II miejsce. Warto kształcić się w naszej szkole, zachęcam do tego tegorocznych ósmoklasistów, którzy chcieliby rozwijać swoją wiedzę, ale też szybko zdobyć ciekawy zawód.

Zwycięzcy: Zuzanna Rolbiecka z nauczycielką Agnieszą Dutkiewicz i Franek Wodziczko z nauczycielką Katarzyną Thiel-Winkler // fot. ZSHG


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek