W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy oraz doradcy zawodowi z gdyńskich szkół ponadpodstawowych. Otworzyły je wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska oraz Jolanta Klauze – dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni.
Spotkanie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni rozpoczyna kolejny etap współpracy urzędu z gdyńskimi szkołami. To bardzo ważne, abyśmy lepiej się widzieli, czyli znali potrzeby rynku pracy, tego, co dzieje się w kontekście zawodów – tych, które są potrzebne i w Gdyni, i na Pomorzu. Istotne jest, żeby edukacja i rynek pracy, czyli cały ten ekosystem gdyński, widziały się nawzajem i ze sobą współpracowały, co zamierzamy oczywiście robić – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni.
Dzisiejsze potrzeby rynku pracy i potrzeby edukacyjne muszą iść ze sobą razem. Zawody techniczne, branżowe, inteligentne specjalizacje Pomorza, branże kluczowe – to są te hasła, które dziś wybrzmiewają bardzo szeroko i my jako Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni możemy wesprzeć uczniów szkół ponadpodstawowych w wejściu na ten potrzebny rynek pracy na Pomorzu – dodaje Jolanta Klauze, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni.
Merytoryczną część poprowadziła Agnieszka Majewska, kierowniczka Działu Zatrudnienia i Doradztwa Zawodowego Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni. Przedstawiła dane dotyczące losów absolwentów szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także więcej na temat oczekiwań pracodawców i poszukiwanych przez nich kompetencji czy kwalifikacji, lokalnego rynku pracy, kluczowych branż, trendów i wpływu sztucznej inteligencji.
Mówimy o tym, co się dzieje na obecnym rynku pracy w wymiarze ogólnoświatowym, ale też lokalnym, w którym kierunku te zmiany postępują i jaki to ma wpływ na wybory zawodowe osób młodych. I tutaj najważniejszym elementem jest to, że współczesny rynek pracy bardzo szybko i dynamicznie się zmienia. Główny trend, który wpływa na obecny rynek pracy, to rozwój technologii, też sztucznej inteligencji, która mocno definiuje sposób funkcjonowania w życiu osobistym, ale też zawodowym. Warte uwagi są branże techniczne związane z odnawialnymi źródłami energii. Mamy też duże inwestycje związane z farmami wiatrowymi na Bałtyku, bądź też budową elektrowni atomowej. I warto podkreślić, że zawody techniczne będą najbardziej potrzebne, jeśli chodzi o obsługę tych inwestycji i pracę – podkreśla Agnieszka Majewska, kierowniczka Działu Zatrudnienia i Doradztwa Zawodowego Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni.
Wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska (w środku) oraz uczestniczki wydarzenia podczas spotkania „Edukacja i rynek pracy – uczniowie w obliczu zawodowych wyzwań” zorganizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni (fot. Magdalena Czernek)
Nie zabrakło również tematu wsparcia i oferty Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni dla młodych mieszkańców. Na co mogą liczyć uczniowie i absolwenci szkół ponadpodstawowych, rozpoczynając karierę zawodową i wchodząc na rynek pracy?
Mamy ofertę poradnictwa zawodowego dla uczniów. Jeździmy na spotkania do szkół, gdzie mówimy o trendach na rynku pracy, o branżach kluczowych. Dzięki tej wiedzy młodzież może dokonywać bardziej świadomych wyborów zawodowych. Natomiast dla osób, które już wchodzą na rynek pracy, czyli absolwentów, mamy różnego rodzaju programy ułatwiające zdobycie doświadczenia. Organizujemy staże zawodowe, szkolenia, które uzupełniają kwalifikacje i dzięki temu osoba, która dopiero co wchodzi na rynek pracy, może przed pracodawcą zaprezentować szerszy zakres kwalifikacji czy kompetencji – dodaje Majewska.
