Nowe porozumienie w sprawie oświaty - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Nowe porozumienie w sprawie oświaty

27
sierpień
Nowe porozumienie w sprawie oświaty

Od 1 września przepisy zatrudnienia w gdyńskich szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych będą działać na nowych zasadach. Władze miasta i przedstawiciele organizacji związkowych podpisali w poniedziałek, 27 sierpnia, porozumienie, które reguluje normy pracy i wynagrodzenia dla pracowników administracji i obsługi. Przepisy obejmą ponad dwa tysiące pracowników. Na realizację regulacji płacowych miasto przeznaczy 8 milionów złotych.

Dokument określa zasady zatrudniania pracowników, w tym wymagania kwalifikacyjne, stawki wynagrodzeń oraz normy zatrudnienia. Prace nad regulacjami trwały rok. Miasto wysłuchało się w oczekiwania pracowników administracji oświatowej. Dzięki temu ich warunki pracy znacznie się poprawią.

Chcemy, aby te osoby, które są zatrudnione w różnych placówkach, miały bardzo zbliżone wynagrodzenie, jeżeli wykonują podobną pracę. Dokument wprowadza przepisy, które obejmą ponad dwa tysiące osób. 8 milionów złotych, to kwota, która zostanie wydatkowana na realizację regulacji płacowych. Nowe zasady dotyczą tych osób, które również w znacznym stopniu wpływają na poziom edukacji. Nie tylko dyrektorzy i nauczyciele, ale właśnie pracownicy obsługi i administracji, którzy na wstępie witają uczniów, mają bezpośredni wpływ na poziom nauczania – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Z inicjatywą zawarcia protokołu wystąpił prezydent Gdyni. Dokument podpisano w poniedziałek, 27 sierpnia, w Urzędzie Miasta Gdyni. Ze strony pracodawców sygnował go prezydent Wojciech Szczurek. Natomiast w imieniu pracowników podpisali go: Krzysztof Dośla – przewodniczący zarządu regionu gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Zdzisława Hacia – przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdyni oraz Ewa Biernacka – prezes gdyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wszystkie strony są zadowolone z kształtu dokumentu.

To jeden z najlepszych w Polsce układów zbiorowych. Pracowaliśmy bardzo długo, żeby dokument był dostosowany do obecnych wymogów. Pan prezydent wsłuchiwał się w nasze oczekiwania i je spełnił. Dzięki temu pracownicy administracji i obsługi otrzymają nie tylko podwyżki, ale są też wyrównania. Ogrom pieniędzy, który wpłynie na konta pracownicze, to dla nas duma i satysfakcja – mówi Zdzisława Hacia, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdyni.

Dokument systematyzuje i zawiera uaktualnione: nazewnictwo stanowisk, miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego, tabele stanowisk, zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych, tabele miesięcznych stawek dodatku funkcyjnego, minimalnych norm zatrudnienia oraz wprowadzenie dodatku specjalnego dla pracowników wykonujących dodatkowe czynności.

To duża zmiana dla pracowników administracji i obsługi w gdyńskiej edukacji. Są to regulacje dostosowane do dzisiejszych ustaw o pracownikach samorządowych regulujące zakres obowiązków, stanowiska, a co za tym idzie również wynagrodzenia pracowników. Mam nadzieję, że efekt naszej rocznej pracy przyniesie dużo satysfakcji i oczekiwanych zmian dla tych pracowników – mówi Ewa Biernacka, prezes gdyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

„Ponadzakładowy układ zbiorowy pracy dla pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych, prowadzonych przez miasto Gdynia” to pełna nazwa podpisanego dokumentu. Jego przepisy będą obowiązywać od 1 września br.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek