Nowe możliwości dla szkolnego sportu - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Nowe możliwości dla szkolnego sportu

20
wrzesień
Nowe możliwości dla szkolnego sportu

Ważny projekt adresowany do dzieci i młodzieży uprawiającej sport realizowany jest w Gdyni. Badania mające na celu wsparcie młodych sportowców finansuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, a realizuje Gdański Uniwersytet Medyczny. Młodzi gdynianie zostali włączeni do działań jako pierwsi w Polsce, między innymi dlatego, że w większości szkół działają klasy sportowe.

 
“Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa uprawiania sportu przez dzieci i młodzież. Naukowcy, lekarze, fizjoterapeuci i psychologowie sportu prowadzą wykłady i zajęcia praktyczne w klubach, szkółkach i akademiach na terenie Trójmiasta (Gdynia, Sopot, Gdańsk) oraz mniejszych miastach i gminach (w celu zrównoważenia dostępności dla wiedzy i sportu) na terenie województwa pomorskiego dla dzieci i młodzieży, rodziców/opiekunów oraz trenerów sportowych. Szeroko zakrojone badania, wykłady i spotkania dla zawodników i trenerów od kilku dni trwają w gdyńskich szkołach.

– Bardzo dobra wiadomość dla gdynian i gdynianek, że profesjonaliści z Gdyńskiego Uniwersytetu Medycznego zdecydowali się wesprzeć naszych młodych sportowców – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – W Gdyni wciąż inwestujemy w szkolny sport, każdego roku powstają nowe klasy sportowe, których obecnie jest już blisko pięćdziesiąt. Trenują w nich setki młodych pasjonatów, którzy dzięki takiemu rozwiązaniu, mogą bezpłatnie uprawiać ulubione dyscypliny sportu. Staramy się ten projekt rozwijać z tym przekonaniem, że sport jest dla naszego zdrowia niezwykle ważny.

Badania pokazują, że co drugi młody sportowiec, uprawiający dowolną dyscyplinę sportu, w przeciągu ostatnich kilku miesięcy uległ kontuzji. Profesjonaliści z Gdyńskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy odwiedzają gdyńskie placówki, starają się zrobić wszystko, aby zmniejszyć częstotliwość urazów u dzieci i młodzieży, a tym samy sprawić, aby sport był jak najbardziej bezpieczny. Młodzi zawodnicy biorą udział w całym cyklu badań, a naukowcy pomagają stworzyć bezpieczne plany treningowe dla klubów.

– Realizujemy w gdyńskich szkołach projekt popularnonaukowy o nazwie „Nauka zdrowego sportu dla dzieci i młodzieży” – mówi dr Bartosz Wilczyński, kierownik projektu. – Naszym głównym celem jest zmniejszenie ryzyka występowania urazów narządu ruchu wśród dzieci i młodzieży i robimy to poprzez wykłady, warsztaty, trwają również badania naukowe. Projekt skierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 15 lat. Rozpoczęliśmy od Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2, gdzie realizowaliśmy nasz projekt przy współpracy z SPR Gdynia, z piłkarkami i piłkarzami ręcznymi. Nasze przedsięwzięcie jest interdyscyplinarne, to znaczy, że jesteśmy tu razem z ekspertami w dziedzinie psychologii sportowej, dietetyki sportowej, fizjoterapii oraz treningu motorycznego. W literaturze dostępnych jest wiele programów prewencyjnych danych dyscyplin sportowych, które mają udowodnione zmniejszenie urazów sportowych wśród dzieci i młodzieży. Kluczem jest tak naprawdę przetłumaczenie też wiedzy specjalistycznej na język prostszy, język praktyczny dla trenerów, dla rodziców i również oczywiście dla dzieci.

Zarówno szkoły, jak i kluby sportowe, do których już trafili profesjonaliści, są ogromnie zadowoleni ze współpracy.

– Jako zawodowa piłkarka ręczna i studentka fizjoterapii na Gdyńskim Uniwersytecie Medycznym, uważam, że projekt „Zdrowy sport”, to świetny sposób, aby dzieciaki już od najmłodszych lat poznawały zasady zdrowego stylu życia – mówi Katarzyna Zegarlicka, zawodniczka SPR Gdynia. –  Gdybym miała możliwość uczestniczenia w takim projekcie w najmłodszym wieku, z pewnością mogłoby mi to pomóc w zapobieganiu wielu urazom i kontuzjom, z którymi musiałam się zmierzyć. Uważam, że to ogromna wartość dla najmłodszych zawodniczek i zawodników i mam nadzieję, że przyczyni się to do ich jak najlepszego rozwoju sportowego i zapobiegania kontuzjom.

Gdyńskie szkoły, posiadające klasy sportowe, które chciałby wziąć udział w projekcie, mogą się zgłaszać do jego organizatorów.
Więcej informacji:
na stronie projektu,
Facebooku
Instagramie

fot. Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego chcą pomóc jak największej liczbie gdyńskich sportowców // fot. Filip Śmigielski


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek