Nowe kierunki w szkole medycznej już w semestrze zimowym
Podczas dni otwartych jedną z najstarszych gdyńskich szkół odwiedzali nie tylko licealiści, ale także dorośli zainteresowani zmianą zawodu. Nic dziwnego, zawody medyczne określane są profesjami przyszłości, a te związane z opieką nad seniorami należą do najbardziej poszukiwanych na runku pracy. Pomorska Medyczna Szkoła Policealna jest jedyną w Gdyni szkołą bezpłatną, w której kształcą się przyszli opiekunowie medyczni, terapeuci zajęciowi, higienistki stomatologiczne, masażyści, a od niedawna również podolodzy.
– W edukacji jest niezwykle ważne, aby nadążała ona za zamianami na rynku pracy – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Rzeczywistość społeczna szybko się zmienia, starzejemy się jako społeczeństwo, problem opieki nad seniorami, osobami niesamodzielnymi staje się coraz bardziej palący. W Gdyni zdrowie mieszkańców to jeden z priorytetów samorządu. Dlatego cieszy nas fakt, że przyszli pracownicy służby zdrowia, mogą zdobywać wykształcenie na miejscu.
Dni otwarte w Pomorskiej Medycznej Szkole Policealnej, w tym roku odbyły się już w grudniu, ze względu na to, że placówka chce umożliwić kształcenie już od semestru zimowego, a nie letniego, jak większość szkół czy uczelni w kraju. To doskonała opcja dla tych wszystkich, którzy chcieliby szybko zdobyć nowy zawód, stracili pracę bądź rozczarowali się szkołą czy uczelnią, w której są obecnie. System kształcenia w Pomorskiej Medycznej Szkole Policealnej jest bardzo elastyczny i pozwala na łączenie pracy z nauką.
– Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gdyni i okolic, licealistów, uczniów szkół średnich, ale także wszystkich innych do odwiedzenia naszej szkoły, zapoznania się z naszą ofertą, nie tylko podczas Dni otwartych – mówi Monika Engler-Jastrzębska, dyrektor szkoły. – Nasi goście, którzy odwiedzili nas w trakcie tych ostatnich mogli nie tylko zapoznać się z ofertą szkoły, ale także przećwiczyć obsługę zewnętrznego defibrylatora AED, zbadać ludzkie ciało za pomocą pełnopostaciowego trenażera a także wykonać samobadanie piersi czy też skorzystać z masażu karku bądź dłoni.
Chętnych na pierwszą przygodę z medycyną nie brakowało.
– Najbardziej podobały mi się zajęcia z higienistką stomatologiczną – mówi Adam, uczeń XVII Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.
Możliwość pracy z uzębieniem, na razie modela, ale z użyciem najnowszych narzędzi przyciągnęła wielu licealistów.
W zależności od kierunku, czas kształcenia w szkole trwa rok, bądź dwa lata. Placówka posiada doskonale wyposażone pracownie, nauczycieli – praktyków i współpracuje z wieloma specjalistycznymi instytucjami, gdzie uczniowie mogą odbywać praktyki.
W ostatnim czasie w szkole przybywa uczniów ukraińskich i białoruskich. Nawet przy słabej znajomości języka polskiego, otrzymują oni wsparcie i pomoc w trakcie nauki.