Najlepsi młodzi matematycy w Polsce - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Najlepsi młodzi matematycy w Polsce

06
czerwiec
Najlepsi młodzi matematycy w Polsce

Międzynarodowe Zawody Matematyczne NABÓJ 2019

NABÓJ to międzynarodowe zawody matematyczne dla pięcioosobowych drużyn tworzonych przez uczniów reprezentujących swoją szkołę. Po raz pierwszy zostały rozegrane 21 lat temu na Słowacji, a status zawodów międzynarodowych mają od pięciu lat. Zawody trwają 120 minut, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań. W tym roku NABÓJ odbywał się w piątek jednocześnie w kilkunastu europejskich miastach ( Szwajcaria, Czechy, Słowacja, Niemcy, Austria, Rumunia, Rosja, Węgry, Polska-Białystok, Wielka Brytania ). W każdym z miast tworzony był lokalny ranking drużyn. Poprzez łącza internetowe uczniowie z ww miast mogli na bieżąco porównywać swoje wyniki w rankingu krajowym oraz międzynarodowym, co jeszcze bardziej podnosiło poziom emocji nie tylko matematycznych. W tegorocznych zawodach NABÓJ wystąpiło prawie 1000 drużyn matematycznych z ww państw ( 499 drużyn w kategorii seniorów i 498 w kategorii juniorów ). Znakomicie w zawodach spisały się drużyny z Gdyńskiej Trójki, tj. z Gimnazjum nr 24 oraz III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Drużyna reprezentująca – w kategorii juniorów – III LO w Gdyni w składzie: Mateusz Scharmach, Justyna Palikowska, Michał Wiliński, Kajetan Lewandowski i Franciszek Sulima zajęła pierwsze miejsce Polsce oraz drugie w Europie.
W kategorii SENIORÓW ( KLASY II i III lic. ) pierwsza drużyna III LO zajęła 13. m-ce, a druga drużyna 33. w Polsce ( na 115 drużyn polskich ) oraz odp. 19. i 52. w Europie ( na 499 drużyn z innych krajów Europy ).
Na początku zawodów każda drużyna otrzymuje sześć zadań. Gdy tylko drużyna poprawnie rozwiąże którekolwiek z zadań, otrzymuje nowe, które jest trudniejsze od wcześniej rozwiązanego. Drużyna, która poprawnie rozwiąże najwięcej zadań, wygrywa. Poziom trudności zadań uwzględnia zarówno uczniów niedoświadczonych w konkursach matematycznych (zadania z początkowej części zawodów), jak i uczniów, którzy już odnosili sukcesy w Olimpiadzie Matematycznej (zadania końcowe). Zadania różnią się znacząco od tych rozwiązywanych w ramach zajęć lekcyjnych i wymagających zastosowania ogólnie znanej metody. Zadania w NABOJU wymagają inwencji i pomysłowości. Sukces w zawodach nie zależy tylko od indywidualnych umiejętności zawodników, ale także od efektywnej współpracy całej drużyny. Celem zawodów jest pobudzenie wyobraźni oraz rozwijanie myślenia logicznego, a także ukazanie uczniom wyjątkowego piękna matematyki. W “nabojowych” zawodach drużyny rywalizują w dwóch kategoriach: juniorów i seniorów. W zmaganiach juniorów mogą wystąpić tylko drużyny, których członkowie uczęszczają co najwyżej do pierwszej klasy 3-letniego liceum ogólnokształcącego ( lub odpowiedniej klasy innego typu szkoły ). W zmaganiach seniorów mogą wystąpić drużyny składające się z uczniów ze starszych licealnych, tj. II oraz III.

Wiesław Kosakowski – dyrektor III LO oraz Gim.24 im. Marynarki Wojennej w Gdyni ( więcej inf.: https://math.naboj.org/ )


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek