Nagroda „Best wellness dish special award” dla uczniów ZSHG
W dniach 17-23 marca w CPAF Casargo we Włoszech odbyła się 6 edycja konkursu “Wellness & Zero Waste – F&B Contest Casargo 2019”. Uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni po raz pierwszy brali udział w konkursie.
Szkołę reprezentował zespół w składzie: Dominika Bonikowska i Magdalena Frankiewicz z klasy III TGa – zespół kucharski przygotowywany przez panią Bożenę Demytruk oraz Mateusz Duma i Cezary Wittmann z klasy IV TGb – zespół kelnerski przygotowywany przez panią Ewę Cielemęcką. Celem konkursu było promowanie zasad zdrowej i tradycyjnej kuchni, poprawa umiejętności zawodowych, osobistych i komunikacyjnych uczestników konkursu. Uczniowie ZSHG otrzymali nagrodę specjalną: „Best wellness dish special award”.
W konkursie udział wzięło 27 drużyn: Włochy (Kampania, Lombardia, Sycylia), Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Węgry, Litwa (Kowno, Mariampol, Kłajpeda), Łotwa (Jelgava, Ryga), Polska (Gdynia, Gdańsk), Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Ukraina i Rosja (Moskwa, Petersburg).
Konkurs składał się z części kulinarnej, która polegała na stworzeniu kompletnego menu dla 8 osób oraz części kelnerskiej, polegającej na przygotowaniu koktajlu dla 6 osób, obsłudze gości z naciskiem na prawidłową prezentację menu i zdolności komunikacyjne w języku angielskim.
Podczas pobytu we Włoszech uczniowie pod opieką pani Joanny Samulczyk i pani Bożeny Demytruk mieli okazję nawiązać kontakt z innymi kulturami i tradycjami oraz wzbogacić swoje umiejętności językowe poprzez interakcje w języku angielskim.
Uczestnicy konkursu mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach przygotowanych przez organizatorów tj. „Czekolada w roli głównej” prowadzone przez szefa kuchni Marco Gennuso, „Laboratorium włoskiego gotowania” z szefami kuchni Luigi Gandola, Claudio Prandi i Ciro Vitiello oraz atelier „Zawsze w centrum uwagi” prowadzony przez trenera teatralnego Donatellę Lessio. Organizatorzy zapewnili nocleg i wyżywienie wraz ze zwiedzaniem pobliskich miast: Casargo, Sondalo, Livignio, Bergamo i Tirano. Uczniowie mieli możliwość degustacji miejscowych specjałów oraz zaproszeni byli do „Latteria di Livigno” miejscowej spółdzielni mleczarskiej, w której degustowali oraz oglądali proces produkcji różnorodnych rodzajów nabiału, od serów do lodów włącznie.
Udział młodzieży w konkursie pozwolił wzbogacić umiejętności techniczne, komunikacyjne, a także umiejętności językowe. Umożliwił lepszą identyfikację z typową kuchnią regionalną i krajową, zwiększył poczucie przynależności do terytorium i kultury gastronomicznej, a także otworzył umysł na wymagania międzynarodowej klienteli.