Muzyka łączy dzieci w Gdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Muzyka łączy dzieci w Gdyni

20
lipiec
Muzyka łączy dzieci w Gdyni

Ponad setka gdyńskich dzieci podczas tegorocznego lata bierze udział w zajęciach wakacyjnych organizowanych przez Spilno Gdynia, Centrum Kulturalno-Językowe Amber Shire i Gdyński Zespół Wsparcia dla Oświaty. Jako pierwsze rozpoczęły się półkolonie muzyczno-językowe.

To kolejne, po Akcji Lato, wsparcie dla najmłodszych gdynian i gdynianek, które finansujemy ze środków UNICEF. Z założenia dedykowane jest ono dzieciom z doświadczeniem uchodźczym, ale w organizowanych przez gdyńskich specjalistów zajęciach, dzieci dotknięte przez wojnę bawią się wspólnie z polskimi przyjaciółmi.

– W Gdyni kładziemy nacisk na integrację – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – W trakcie aktywności, które są finansowane dzięki współpracy z UNICEF, najmłodsi gdynianie mają okazję nie tylko dobrze się bawić, ale również integrować, zdobywać przyjaciół, uczyć funkcjonowania w międzykulturowym świecie, który już teraz staje się ich udziałem i będzie ich codziennością w dorosłości. Umiejętność nawiązywania i podtrzymywania relacji jest jedną z kluczowych kompetencji przyszłości.

Na lipiec zaplanowano pierwszy turnus półkolonii muzyczno-językowych, które dla podopiecznych Spilno Gdynia realizuje Centrum Kulturalno-Językowe Amber Shire. W ich trakcie najmłodsi uczą się grać na niezwykłych instrumentach, jakimi są tradycyjnej kotły karaibskie oraz ćwiczą język angielski. Zajęcia odbywają się w konwencji podróży w kosmos, w celu poszukiwania bezpiecznego miejsca dla wspólnego życia dzieci z różnych kultur. Uczestnicy przeszli już „specjalistyczne szkolenie NASA”, porozumiewają się we wspólnych językach, jakim w tym przypadku są, obok angielskiego, język muzyki, a także zbudowali wspólnie rakietę.

– W grupie jest wiele dzieci z doświadczeniem uchodźczym, kilkoro z nich nie zna jeszcze języka polskiego, mają więc dodatkową motywację, aby ćwiczyć angielski, który jest przecież językiem międzynarodowym – mówi Agnieszka Mold z Amber Shire. – Na naszych zajęciach duży nacisk kładziemy na budowanie poczucia wspólnoty, nauce tolerancji oraz umiejętności społecznych naszych małych podopiecznych. Sprzyja temu muzyka, która rozwija wrażliwość dzieci. Bawimy się świetnie i już się nie możemy doczekać kolejnego turnusu.

Kolejne półkolonie językowe oraz Letnia Szkoła Sportowych Możliwości, startują już w sierpniu. Te wszystkie letnie aktywności dla dzieci polskich i ukraińskich finansuje UNICEF.

 

fot.: W Gdyni trwają półkolonie finansowane dzięki wsparciu Unicef // fot. Filip Śmigielski


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek