Kuźnia talentów dla kucharzy i hotelarzy - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Kuźnia talentów dla kucharzy i hotelarzy

22
październik
Kuźnia talentów dla kucharzy i hotelarzy

Apartament hotelowy, pracownia gastronomiczna, pracownia obsługi gości i dwie pracownie turystyczne. To właśnie o te pomieszczenia wzbogaci się Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni. Uczniowie w szkole zdobywać będą wiedzę nie tylko popartą teorią, ale co bardzo ważne praktyką. 17 października o godz. 12.30 odbyła się uroczystość otwarcia szkoły po remoncie.Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych przeszedł dużą metamorfozę. Wszystko dzięki dokonanemu remontowi w ramach projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni – budowa, przebudowa i rozbudowa infrastruktury szkół zawodowych oraz wyposażenie”.

Budynek przy ul. Morskiej 77 oraz wygaszanego Technikum nr 4 zintegrował funkcjonalny łącznik. Wyposażono na nowo jedną z czterech pracowni technologii gastronomicznej. Stanęły tam piece konwekcyjne, kuchenki gazowe, urządzenia sous vide, rzutnik i tablice multimedialne. Nowością są też: apartament hotelowy, pracownia symulacyjna dla adeptów hotelarstwa – sala z recepcją do zajęć praktycznych. Tam uczniowie będą trenować wydawanie śniadań i obsługę gościa. Salę wyposażono w małe AGD. Dodatkowo w dwóch pracowniach turystycznych znalazła się sala symulacyjna biura turystycznego wraz ze sprzętem.

W skład zamówienia weszły również: zastawa i bielizna stołowa oraz specjalistyczne meble wykonane pod wymiar. Zgodnie z wymogiem projektu zwiększono bezpieczeństwo uczniów, montując systemy przeciwpożarowe. W duchu gdyńskiej dostępności i zgodnie z wymogami projektu obiekty zostały wyremontowane i przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Budynek wzbogacił się o oszkloną windę zewnętrzną. Dostosowano też sanitariaty.

W uroczystości otwarcia szkoły po remoncie udział wzięli przedstawiciele władz Gdyni, Wydziału Edukacji oraz pracodawcy współpracujący ze szkołą m. in. dyrektorzy trójmiejskich hoteli.
Zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzenia nowo powstałych pracowni zawodowych: apartamentu hotelowego, pracowni gastronomicznej, dwóch pracowni turystycznych, zmodernizowanych warsztatów szkolnych oraz obejrzenia przygotowanych przez uczniów stołów okolicznościowych w nowej pracowni obsługi gości. Ponadto odbyło się wspólne, z uczniami, gotowanie potraw: kremu z dyni i roladek z bakłażana z kozim serem.

W kulinarnych zmaganiach wzięli udział: Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni, Daiva Maciule, dyrektor Hotelu Mercure Gdynia, Krystyna Przyborowska, naczelnik Wydziału Edukacji, Zenon Roda, przewodniczący Rady Dzielnicy Grabówek oraz Bogusława Flisykowska, dyrektor szkoły.

Uroczystość zakończyła degustacja przygotowanych potraw w zmodernizowanej sali konsumenckiej oraz wystąpienie przedstawicieli władz i pracodawców.

O projekcie

W 2016 roku otrzymała zielone światło do rozpoczęcia działań na rzecz rozwoju i przekształceń w szkolnictwie zawodowym. Przygotowany przez miasto projekt „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni – budowa, przebudowa i rozbudowa infrastruktury szkół zawodowych oraz wyposażenie”, którego łączna wartość wynosi 58 105 724,88 zł., uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na poziomie 71,04% kosztów kwalifikowanych, tj. 41 150 352,71 zł. Kwota ta stanowi około 20% środków w województwie pomorskim przeznaczonych na rozwój infrastruktury ponadgimnazjalnych szkół zawodowych.

W październiku 2018 roku zawarty został aneks do umowy o dofinansowanie projektu, zwiększający kwotę dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego do kwoty 45 236 452,72 zł co oznacza wsparcie na poziomie 78,09% wydatków kwalifikowalnych.

W ramach programu powstają nowe szkoły zawodowe, zaś istniejące obiekty są remontowane i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (budowa wind i dostosowaniu sanitariatów). Ponadto zostanie zakupione wyposażenie do pracowni zawodowych i warsztatów szkolnych (m.in. pracowni komputerowych, technologii mechanicznej i rysunku technicznego, konstrukcji i technologii budowy okrętów, ekonomiczno-rachunkowej, technologii gastronomicznej i wielu innych). Powstaną również pracownie wyposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne, w tym sprzęt komputerowy ze specjalistycznym oprogramowaniem.

Projektem objęte zostały następujące gdyńskie szkoły zawodowe:


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek