Konsekwentny rozwój oferty żłobkowej w Gdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Konsekwentny rozwój oferty żłobkowej w Gdyni

26
luty
Konsekwentny rozwój oferty żłobkowej w Gdyni

Gdyński samorząd konsekwentnie rozwija ofertę opieki żłobkowej // fot. Pixabay

Samorząd Gdyni poszerza ofertę miejsc dla najmłodszych mieszkańców miasta w gdyńskich żłobkach. Obecnie dysponujemy łącznie 697 miejscami żłobkowymi, w których część zabezpieczona jest w ramach istniejących żłobków samorządowych, a część wykupywana jest przez samorząd i oferowana w ramach działalności placówek niepublicznych.

 

W Gdyni funkcjonują dwa żłobki samorządowe Koniczynka i Niezapominajka. Koniczynka poza siedzibą na Witominie ma również filię w Cisowej. Niezapominajka ma siedzibę w Śródmieściu i dwie filie: na Pogórzu oraz na Dąbrowie. Łącznie dysponują miejscami dla 579 dzieci. System opieki nad dziećmi do lat 3 uzupełniają placówki prywatne. W Rejestrze Żłobków prowadzonym w systemie Empati@ w Gdyni zarejestrowanych jest 19 żłobków prywatnych, 7 klubów dziecięcych i 75 opiekunów dziennych.

– W ostatnich latach znacznie poszerzona została oferta dla najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Gdyni. Każdego roku po rekrutacji zostaje około 219 wolnych miejsc w przedszkolach. Ze względu na rozbudowanie gdyńskich przedszkoli, tych miejsc jest dziś więcej niż osób chętnych. Z kolei w samorządowych żłobkach dysponujemy 579 miejscami. Ofertę uzupełniono miejscami w żłobkach niepublicznych wykupionymi przez miasto. – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Gdynia w dalszym ciągu się rozwija i zapotrzebowanie na opiekę nad dziećmi do lat 3 wzrasta, co bezwzględnie wymaga działań po stronie samorządu. Dlatego w 2023 roku podjęto decyzję o utworzeniu dodatkowych 72 miejsc opieki dla potrzeb mieszkańców przede wszystkim dzielnicy Chwarzno-Wiczlino. Zostaną one stworzone w bezpośrednim sąsiedztwie przedszkola zlokalizowanego przy ul. Kwiatkowskiej. Prace nad utworzeniem placówki trwają.

Najbliższa rekrutacja do żłobków samorządowych rozpocznie się w maju 2024.

ikona Opublikowano: 26.02.2024 14:33

ikona Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

ikona Zmodyfikowano: 26.02.2024 16:33

ikona Zmodyfikował: Agnieszka Janowicz


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek