Karta Mieszkańca w przedszkolu - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Karta Mieszkańca w przedszkolu

20
marzec
Karta Mieszkańca w przedszkolu

Lepsze planowanie pracy przedszkola i wygoda dla rodziców. W sześciu przedszkolach realizowany jest pilotażowy projekt oparty na nowych funkcjonalnościach Karty Mieszkańca Gdyni. Pilotaż ma na celu podążanie za światowym trendem, który pozwoli rodzicom i przedszkolom na łatwiejsze i szybsze rozliczanie dodatkowych godzin pobytu dziecka w przedszkolu. Przedszkolnym stołówkom umożliwi podążanie za przynoszącym wiele pozytywnych skutków trendem „zero waste”, zwanym także „no waste food”, czyli jak gotować, aby nie wyrzucać jedzenia. Docelowo czytniki znajdą się we wszystkich publicznych przedszkolach w Gdyni.

https://www.youtube.com/watch?v=A-CG2XmgrQo

W przedszkolach, które zgłosiły się do realizacji programu, zamontowane zostały czytniki Kart Mieszkańca z wyświetlaczami LCD. Rodzic wchodząc do przedszkola, przykłada kartę do czytnika.

Karta - informacja wstępna

System odczytuje kartę, łączy się z bazą i pojawia się komunikat o powitaniu dziecka w przedszkolu.

Karta - komunikat o powitaniu

Analogicznie jest przy wyjściu. Rodzic przykłada kartę do czytnika, a na wyświetlaczu pojawia się komunikat pożegnalny.

Karta - informacja o pożegnaniu

Jeśli rodzic jest upoważniony do odbioru większej liczby dzieci (np. upoważnienie od sąsiadów) wyświetla się lista dzieci i należy wybrać odbierane dziecko.

Karta - wybór dziecka

Rodzic logując się na swoje konto Karty Mieszkańca widzi dokładnie kto przyprowadził i odebrał dziecko oraz o jakiej godzinie to nastąpiło. System również pokazuje jaka jest należność do uiszczenia przy przekroczonym czasie pięciu godzin w przedszkolu (nie dotyczy 6-latków). Rodzic za pośrednictwem Karty również może zgłaszać nieobecność dziecka. Wystarczy kliknąć wybraną datę w kalendarzu, kiedy dziecko nie będzie obecne w przedszkolu. Dzięki temu przedszkole przygotowuje mniejszą ilość posiłków, a rodzic nie jest obciążany opłatą za niewykorzystane obiady czy śniadania. Nie ma wówczas konieczności potwierdzania tej nieobecności w inny sposób.

Jest to pilotaż, absolutna nowość, zarówno rodzice jak i przedszkola dopiero się go uczą, ale widzimy już, że spełni on swoje zadanie i system na pewno będzie rozwijany. Usprawnia on pracę przedszkola, ale przede wszystkim ma to być wygoda dla rodzica, żeby nie musiał zaznaczać w żadnych ręcznie prowadzonych zeszytach czasu pobytu i czasu wyjścia dziecka z przedszkola. Może to właśnie robić dzięki Karcie Mieszkańca – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. Już niedługo system będzie obowiązywał w każdym przedszkolu w Gdyni – dodaje.

Jedną z placówek realizujących pilotaż jest Przedszkole nr 25. „Zdecydowaliśmy się na udział w programie ze względu na korzyści wynikające dla przedszkola. Możemy m.in. w sposób rzeczywisty rozliczyć pobyt dziecka w przedszkolu ”– mówi dyrektor Przedszkola Katarzyna Dukat. Warto pokreślić, że pod względem bezpieczeństwa nic się nie zmieniło w odbiorze dziecka z przedszkola. „Dziecko odbiera rodzic lub osoba przez niego upoważniona, a karta służy jedynie rozliczeniu ewidencji pobytu dziecka w przedszkolu” – tłumaczy Katarzyna Dukat.

Pilotażowy program jest realizowany w sześciu przedszkolach: 13, 22, 25, 47, 54 i 56. Kolejne 9 placówek – 42, 43, 44, 46, 49, 50, 53, 55, 57 – ma już czytniki, było na szkoleniu i wdraża program. W przyszłym tygodniu odbędzie się szkolenie dla następnych 15 przedszkoli.

Kartę Mieszkańca może otrzymać każdy mieszkaniec Gdyni. Wystarczy spełnić jeden z warunków:  Rozliczam PIT w Gdyni, Płacę podatki miejskie, Płacę za media w Gdyni, Jestem zameldowany w Gdyni. Dla osób, które nie spełniają żadnego z tych warunków lub nie chcą wyrabiać Karty Mieszkańca, a dzieci posyłają do gdyńskich placówek, przygotowane zostały Białe Karta Przedszkola. Są one wydawane w przedszkolach, po złożeniu stosownego wniosku. Z Białych Kart mogą korzystać np. dziadkowie, którzy nie mieszkają w Gdyni. Nie ma zatem konieczności wyrabiania Karty Mieszkańca. O ile ktoś nie chce również wyrabiać Białej Karty Przedszkola – także nie ma takiej konieczności.

Karta daje możliwość bezpłatnego korzystania z największych gdyńskich atrakcji kulturalnych i sportowych. Zapewnia też wiele zniżek i profitów stworzonych specjalnie dla mieszkańców Gdyni. Wydawana jest bezpłatnie i jest ważna przez 3 lata. Wystarczy założyć konto na portalu www.gdynia.pl/karta, złożyć wniosek i odebrać kartę w jednym z punktów dystrybucji:

Więcej informacji i wnioski na stronie: www.gdynia.pl/karta. Twoje miasto – Twoja Karta Mieszkańca!


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek