Akademickie ambicje gdyńskich szkół średnich - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Akademickie ambicje gdyńskich szkół średnich

24
maj
Akademickie ambicje gdyńskich szkół średnich

Prekursorem współpracy z uczniami było I Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Gdyni // fot. Filip Śmigielski

Przed nami rekrutacja do szkół średnich. Gdyńskie licea cieszą się ogromną popularnością wśród ósmoklasistów i to nie tylko tych z naszego miasta. Co jest takiego szczególnego w ofercie naszych szkół? Między innymi współpraca z uczelniami wyższymi, którą część z nich prowadzi.

Uczniowie gdyńskich szkół średnich, coraz częściej mają szansę kształcenia na poziomie uniwersyteckim jeszcze przed zdaniem matury. Prekursorem współpracy z uczniami było I Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Gdyni. Lista wydziałów, z którymi współpracuje szkoła jest naprawdę imponująca, a znajdują się na niej: Wydział Chemii, Biologii, Oceanografii i Geografii oraz Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, Zakład Diagnostyki Molekularnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej oraz Katedra i Zakład Chemii Nieorganicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Wydziały Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Chemiczny Politechniki Gdańskiej, Wydziały: Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa, Elektryczny i Mechaniczny  Uniwersytetu Morskiego w Gdyni a także Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej.

– Jako szkoła średnia mamy już 25 lat doświadczenia we współpracy z uczelniami – mówi Lidia Łączyńska, dyrektor I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. – Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że najcenniejsze dla naszych uczniów są zajęcia prowadzone na uniwersytetach, z wykorzystaniem laboratoriów, a także bezpośrednie spotkania z fachowcami w swojej dziedzinie, na przykład z prawnikami, naukowcami. Staramy się kierować zajęcia akademickie do tych uczniów, którzy są nimi szczególnie zainteresowani, stawiamy na jakość, a nie ilość.

Duże doświadczenie we współpracy akademickiej ma również VII Liceum Ogólnokształcące w Gdyni.

– Od lat naszym najważniejszym partnerem w tym zakresie jest Akademia Marynarki Wojennej, a w szczególności wydziały związane z historią, geografią i  Akademickie Centrum Sportu – mówi Marek Prusak, dyrektor Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących, którego częścią jest „Siódemka”. – Nasi uczniowie nie tylko korzystają z wiedzy i doświadczenia nauczycieli akademickich, ale również, my jako szkoła jesteśmy współorganizatorem niektórych wydarzeń, obecnie na przykład  Ogólnopolskich Akademickich Mistrzostw w Koszykówce Mężczyzn i Kobiet. Współpracujemy również z Wydziałami Biologii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Taka współpraca to ogromna korzyść dla uczniów!

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi stawia na współpracę z większością uczelni w regionie, przede wszystkim z Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Morskim, Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego i Wyższą Szkołą Bankową. Z miejscowymi uczelniami, ale także z Instytutem Geofizyki PAN w Warszawie współpracuje z kolei XIV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek