Harcerze ZHR z Pomorza uruchamiają zdalne korepetycje - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Harcerze ZHR z Pomorza uruchamiają zdalne korepetycje

10
kwiecień
Harcerze ZHR z Pomorza uruchamiają zdalne korepetycje

Uszyli już ponad 7000 maseczek dla trójmiejskich szpitali, organizują transport sprzętu medycznego czy współpracują z ośrodkami pomocy społecznej przy zakupach dla seniorów. Teraz Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR na Pomorzu rozszerza działalność i przygotowuje się do uruchomienia zdalnych korepetycji dla dzieci i młodzieży.

– Z radością przyjąłem propozycję Pomorskiego Sztabu Pogotowia ZHR o udzielaniu internetowych korepetycji gdyńskim uczniom. Będzie to duże wsparcie dla nauczycieli, którzy z wielkim poświęceniem organizują teraz naukę przez internet. Rodzice i opiekunowie również zyskają w ten sposób pomoc, na przykład przy odrabianiu lekcji. Młodzi ludzie z ZHR kolejny raz stanęli na wysokości zadania, dzieląc się swoją wiedzą i czasem zupełnie bezinteresownie. Cieszę się, że mieszkańcy mogą korzystać z tej inicjatywy, dlatego zapraszam Państwa na miejską stronę edukacja.gdynia.pl, gdzie już 14 kwietnia pojawią się informacje na temat zdalnych korepetycji. – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

W ramach Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR, które zostało powołane w całej Polsce 11 marca 2020 roku w obliczu zagrożenia epidemiologicznego, Okręg Pomorski ZHR uruchamia zdalne korepetycje z przedmiotów szkolnych dla dzieci i młodzieży. Będzie można z nich korzystać już po świętach wielkanocnych. Siatka korepetycji obejmie różne poziomy nauczania (klasy 1-3, 4-8 oraz szkoły ponadpodstawowe) i będzie prowadzona zdalnie przez wolontariuszy – harcerzy i harcerki z pomorskiego oddziału Pogotowia ZHR. Zgłoszenia zapotrzebowania na korepetycje będą przyjmowane za pośrednictwem strony edukacja.gdynia.pl, przy pomocy kalendarza online, do którego harcerze wpisują swoją dostępność, zakres materiału i narzędzia pracy, z których korzystają. Z samej Gdyni i terenu Kaszub do wolontaryjnej pomocy przy nauce innym uczniom zgłosiło się już 25 harcerek i harcerzy w wieku 17+. Został również uruchomiony adres: korepetycje.zhr@edukacja.gdynia.pl.

– Uczniowie liceów i techników proponują swoją pomoc w szczególności ósmoklasistom, którzy powtarzają materiał przed egzaminami, a studenci – maturzystom, aby ci mogli jak najlepiej wykorzystać czas kwarantanny. – mówi Karolina Potrzebska, rzeczniczka prasowa pomorskiego sztabu Pogotowia Harcerzy i Harcerek. – Chcemy z jednej strony nieco odciążyć nauczycieli, a z drugiej poświęcić czas tym osobom, które go potrzebują i być może w normalnej sytuacji mogłyby liczyć na pomoc nauczyciela czy profesjonalnego korepetytora, a teraz nie mają takiej szansy. – dodaje.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, powołując Pogotowie Harcerzy i Harcerek, w swoich dzisiejszych działaniach odwołuje się do bohaterskiej postawy wywiadowców z Tajnego Hufca Harcerzy i do harcerskiego pogotowia. W 1938 roku zostało powołane pogotowie harcerek, a w 1939 – harcerzy w celu gotowości na wypadek klęsk żywiołowych i wojny.

Nawiązując do przedwojennej aktywności, Naczelnictwo ZHR powołało uchwałą 366/2 z 11 marca 2020 Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR. W każdym województwie powstał Sztab Pogotowia. Koordynatorem na Pomorzu została gdynianka, podharcmistrzyni Aleksandra Polakowska. W samej Gdyni do służby w Pogotowiu zgłosiło się ponad 30 instruktorek i instruktorów – osób pełnoletnich, pełniących funkcje wychowawcze. Harcerki i harcerze chętni do podjęcia służby w Pogotowiu mogą aplikować przez internet: www.zhr.pl/pogotowie. Polecamy obserwowanie profilu Okręg Pomorski ZHR na Facebooku, gdzie można na bieżąco śledzić aktywność pomocową harcerzy, m.in. wizyty w pomorskich szpitalach z uszytymi maseczkami. Zachęcamy również do wsparcia zbiórki na zakup materiałów niezbędnych do szycia maseczek.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek