Gdyńska Trójka szkołą mistrzów! - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdyńska Trójka szkołą mistrzów!

02
kwiecień
Gdyńska Trójka szkołą mistrzów!

Mistrzowie Europy: Arkadiusz Czarkowski, Tomasz Nowak, Bartłomiej Czarkowski oraz trenerzy Marcin Smulewicz i Kacper Kluk // fot. Fundacja Rozwoju Informatyki

 

Bracia Bartłomiej i Arkadiusz Czarkowscy, jako reprezentanci gdyńskiej Trójki zdobywali najwyższe laury w finałach Olimpiady Informatycznej, a także liczne medale na międzynarodowych olimpiadach informatycznych. Teraz, już jako studenci Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli Mistrzostwo Europy w Mistrzostwach, które są częścią  najstarszego i najbardziej prestiżowego światowego konkursu informatycznego, rozgrywanego od roku 1977.

 

W dniu 24 marca 2024, w Pradze, odbyły się I Akademickie Mistrzostwa Europy w Programowaniu Zespołowym, które są częścią Akademickich Mistrzostwa Świata.

 

W tegorocznej edycji wzięły udział 52 drużyny reprezentujące najlepsze uczelnie informatyczne z krajów podzielonych na cztery regiony. Po eliminacjach regionalnych, do finałów w Pradze zakwalifikowało się 13 drużyn z każdego regionu, z limitem jednej drużyny z uczelni. Zespoły z regionu środkowoeuropejskiego odniosły wielki sukces, zdobywając cztery z sześciu miejsc na podium.

 

Mistrzami Europy okazali się studenci Uniwersytetu Warszawskiego, którzy rozwiązali 9 z 11 zadań. Dwoje z nich to absolwenci gdyńskiej Trójki – Bartłomiej i Arkadiusz Czarkowscy, oraz Tomasz Nowak, absolwent 13 Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Wszyscy pozostali medaliści rozwiązali po 8 zadań i o ich miejscu w rankingu decydował czas poświęcony na ich rozwiązywanie. Srebrny medal zdobyła drużyna z Uniwersytetu w Zagrzebiu, a brązowe medale przypadły zespołom z Uniwersytetu Loránda Eötvösa, Uniwersytetu Wrocławskiego i École Normale Supérieure de Paris. Uniwersytet Jagielloński także osiągnął sukces, zajmując 8. miejsce.

 

Wielu absolwentów gdyńskiej Trójki nadal utrzymuje wysoki poziom umiejętności matematyczno-informatycznych, które zdobyli podczas nauki w tej placówce. Tak jest w przypadku braci Czarkowskich – Bartłomieja i Arkadiusza. Jeszcze jako reprezentanci III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP zdobywali liczne medale m.in. w Bałtyckiej Olimpiadzie Informatycznej, The Central European Olympiad in Informatics (CEOI), oraz najważniejszej światowej – International Olympiad in Informatics (IOI).

 

– Jesteśmy niezwykle dumni z sukcesów młodych informatyków, absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego, którzy biorą udział w tak prestiżowych i międzynarodowych konkursach – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Warto pamiętać o ich pierwszych krokach w świecie nauki, tych stawianych pod okiem wspaniałych gdyńskich nauczycieli, o wsparciu rodziców i atmosferze gdyńskiej edukacji, która stwarza warunki do rozwoju. Absolwentom, ale również ich nauczycielom i wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu serdecznie gratuluję.

 

Nauczycielem naszych Mistrzów w gdyńskim III LO był pan Ryszard Szubartowski – profesor oświaty, najlepszy nauczyciel informatyki w Polsce. Obecnie, jako studenci Uniwersytetu Warszawskiego, obaj genialni informatycy osiągają świetne wyniki w krajowych oraz międzynarodowych konkursach i zawodach informatycznych. Jednym z ich trenerów jest kolejny absolwent gdyńskiej Trójki – Kacper Kluk (multimedalista międzynarodowych olimpiad informatycznych dla licealistów i studentów), także uczeń pana Ryszarda Szubartowskiego, a obecnie doktorant na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Szczegółowe wyniki zawodów są dostępne na stronie Mistrzostw – euc.icpc.global.

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek