Gdyńska szkoła będzie współpracować z liceum w Ukrainie - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdyńska szkoła będzie współpracować z liceum w Ukrainie

18
sierpień
Gdyńska szkoła będzie współpracować z liceum w Ukrainie

Takiej integracji jeszcze nie było. Dzieci z ogarniętej wojną Ukrainy oraz wychowankowie gdyńskich rodzinnych domów dziecka, a także dzieci z doświadczeniem uchodźczym i podopieczni Spilno Gdynia spędzili wyjątkowe wakacje w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3. I choć niedługo rozpocznie się rok szkolny, to ta przygoda wcale się nie kończy. Szkoła Podstawowa nr 47 podpisała właśnie umowę o stałej współpracy z XII Liceum w Winnicy.

Czterdziestka dzieci z targanej wojną Winnicy spędziła w Gdyni pełne atrakcji dwa tygodnie, dzięki zaangażowaniu środowiska Gdyni Edukacyjnej i wielkim sercom partnerów Karty Mieszkańca. Wspólnie z nimi czas na koloniach spędzały między innymi dzieci z gdyńskich rodzinnych domów dziecka, mali podopieczni Spilno Gdynia oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 47.

– Chcieliśmy podarować dzieciom z terenów wojennych, kawałek bezpiecznego dzieciństwa i to się udało, dzięki otwartym sercom gdynianek i gdynian – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Młodzież wraca już na Ukrainę pełna nadziei, ale kontakty zostają. Mocno wierzę w to, że dobro, które ich u nas spotkało zaprocentuje i będzie im łatwiej kiedyś odbudowywać swój kraj. Cieszę się również, że ta współpraca zawiązała się na dłużej.

W upalny wtorek do szkoły na Dąbrowie zawitali zawodowi gracze w rugby, w tym Anton Shashero, gwiazda tej dyscypliny sportowej. Trening z zawodowcami był olbrzymią niespodzianką dla dzieci, zarówno ukraińskich, które kochają rugby, jak i gdyńskich, wśród których ta dyscyplina sportu staje się coraz bardziej popularna.

– Zaprosił nas dyrektor szkoły, abyśmy mogli poćwiczyć z młodzieżą z Ukrainy – mówi Dariusz Komisarczuk z Rugby Club Arka Gdynia. – Jest z nami nasz słynny kolega. Anton Shashero to zawodnik, który w zeszłym roku grał w Batumi w Gruzji. To już jest pełne zawodowstwo. Przyjechał do Gdyni, aby nam pomóc i chętnie wziął udział w dzisiejszym projekcie. Pomaga nam trochę też w komunikacji. My jesteśmy taką ekipą, że staramy się w Gdyni jak najwięcej pomagać.

Trening przebiegł wspaniale, o oprawę muzyczną i gorący doping zadbali mali podopieczni Spilno Gdynia, którzy uczestniczyli w półkoloniach organizowanych przez Spilno i Centrum Kulturalno-Językowe Amber Shire w Gdyni.

– To na pewno nie koniec naszej współpracy z winnicką edukacją – obiecuje Krzysztof Jankowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gdyni. – Winnickie liceum zostało naszą szkołą partnerską, na pewno będziemy współpracować na stałe, z korzyścią dla obu stron.

W sobotę wczesnym rankiem goście z Winnicy wracają na Ukrainę. O to, aby tam bezpiecznie dotarli, zadbała gdyńska firma Speed sp. z o.o., której prezes – Paweł Zastawny – nie miał wątpliwości, że trzeba pomagać zawsze, gdy tylko jest to możliwe.

Od poniedziałku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 rusza Letnia Szkoła Mistrzostwa Sportowego dla młodych pasjonatów sportu z Polski i Ukrainy.

fot.: Gdyńskie i ukraińskie dzieci w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 // fot. Filip Śmigielski


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek