Gdyńska szkoła będzie dumą Microsoftu - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdyńska szkoła będzie dumą Microsoftu

29
styczeń
Gdyńska szkoła będzie dumą Microsoftu

W Gdyni powstaje jedna z najnowocześniejszych placówek edukacyjnych na świecie. Miasto podpisało umowę z Microsoft, a obie strony wyznaczyły wspólne cele w obszarze cyfrowej transformacji edukacji. Już na etapie budowy obie strony będą współpracować na rzecz tworzenia szkoły zaawansowanej technologicznie i otwartej na wiedzę z całego świata. XVII Liceum Ogólnokształcące będzie pierwszą taką szkołą w centralnej części Europy oraz jedną z 18 placówek zrzeszonych w ramach programu Microsoft Flagship School na świecie.


– Gdynia oferuje edukację na najwyższym poziomie, wyniki osiągane przez uczniów naszych szkół plasują nas w krajowej czołówce – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Cieszy nas bardzo, że dzięki współpracy z Microsoftem będziemy mogli poszerzyć naszą ofertę edukacyjną i wprowadzić ją na jeszcze wyższy poziom. Po raz kolejny jako pierwsi Polsce przecieramy szlaki i liczymy, że za nami pójdą kolejne miasta. Bo dobra edukacja młodzieży to podstawa rozwoju w każdej dziedzinie życia – dodaje wiceprezydent Bartoszewicz.

Symboliczny pierwszy dzwonek w nowym XVII Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni zadzwoni już we wrześniu tego roku. W tej chwili prace trwają, a szkoła, która powstaje w ramach współpracy Gdyni i Microsoft będzie jedną z zaledwie 18 na całym świecie, które od fundamentów aż po szkolne ławki oraz narzędzia edukacyjne budowane są w ramach projektu Microsoft Flagship School.

– Rolą Microsoft jest dotarcie z technologiami oraz wsparciem w obszarze edukacji do każdego zakątka Ziemi. Przekazywanie wiedzy z użyciem technologii jest nie tylko ułatwieniem dla nauczycieli, ale przede wszystkim korzyścią dla uczniów, którzy już za kilkanaście lat, będą pracować w zawodach, o których dzisiaj niewiele możemy powiedzieć, poza tym że będą oparte o takie umiejętności, jak np. programowanie czy kreatywność – mówi Cecylia Szymańska, dyrektor ds. Edukacji Microsoft Polska. – Microsoft Flagship School to kolejny program, którego celem jest wsparcie uczniów oraz nauczycieli, a przede wszystkim wyposażenie młodych w cyfrowe narzędzia, które pozwolą zdobywać wiedzę i umiejętności z całego świata, niezbędne w dorosłym, zawodowym życiu – dodaje Szymańska.

Flagowe szkoły Microsoft

Microsoft Flagship School to specjalny program, który wspiera rozwój placówek edukacyjnych już na etapie budowy ich fundamentów. Microsoft wspólnie z władzami miast zapewnia pomoc na etapie budowy, urządzania wnętrz, wyposażenia ich w niezbędne narzędzia, a także na płaszczyźnie zarządzania i wsparcia dla nauczycieli oraz uczniów.

Nowy kompleks szkolny osiągnął już stan surowy, fot. Kamil Złoch

W ramach programu zrzeszonych jest obecnie 17 szkół na świecie. W Europie flagowe szkoły znajdują się w Grecji oraz na Malcie. We wrześniu do tego elitarnego grona dołączy też Gdynia, za sprawą XVII Liceum Ogólnokształcącego.

– W naszym liceum, które już we wrześniu przeniesie się do nowej placówki, staramy się uczyć młodych ludzi w tempie, które kształtują nowe technologie. Kadra ciągle się rozwija i kształci. Aż 5 naszych nauczycieli zostało wyróżnionych przez Microsoft i jest członkami społeczności Microsoft Innovative Educator Experts. Nie tak dawno, w marcu, ja sama miałam przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym zebraniu edukatorów z całego świata, które odbyło się w Singapurze – mówi Oktawia Gorzeńska, dyrektor XVII Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. – Konferencja w Singapurze była wyjątkową okazją do tego, by jeszcze lepiej zgłębić tajniki cyfrowego świata, a technologie, które poznałam, mogę na co dzień przekazywać uczniom w naszej szkole – dodaje.

Cyfrowa transformacja dotarła do gdyńskiego liceum już wcześniej. W czerwcu 2017 roku placówka dołączyła do grupy modelowych „Szkół w Chmurze”. Uczniowie oraz nauczyciele na co dzień uczą się ze wsparciem narzędzi i technologii pochodzących od Microsoftu.

Szkoła z mocą zmieniania świata

XVII LO w Gdyni to nowe liceum na mapie miasta z dużym dorobkiem i tradycjami na polu edukacji. W 2016 roku uzyskało tytuł „Szkoły z mocą zmieniania świata” przyznany przez Fundację Ashoka jako jedna z sześciu polskich szkół, w 2017 roku zostało wspomnianą wcześniej „Szkołą w chmurze Microsoft” jako pierwsza placówka w Gdyni, a w 2018 wygrała w konkursie MEN na „Szkołę ćwiczeń” – jako pierwsza w Polsce.

Ma również tytuł „Innowatora Branżowej Przedsiębiorczości”. Łączy zdobywanie akademickiej wiedzy i umiejętności z rozwojem kompetencji społecznych oraz cyfrowych. Współpracuje z Uniwersytetem Gdańskim, a także z biznesem. Młodzież rozwija się przy wsparciu ekspertów branży IT, wykładowców oraz doradców zawodowych. Doskonali także szereg kompetencji miękkich, prowadzi symulację firmy, angażuje się w wymiany młodzieży z Litwą, Niemcami i Finlandią.

Nowa siedziba

Od września szkoła przeniesie się do nowej siedziby, która powstaje w ramach kompleksu szkolno-przedszkolnego na Chwarznie-Wiczlinie. Czterokondygnacyjny budynek szkoły (wraz z podstawówką) pomieści około 700 uczniów w 26 oddziałach, a dwukondygnacyjne przedszkole to miejsca dla około 200 dzieci w 8 oddziałach. Nie zabraknie też biblioteki, świetlic, pracowni komputerowych i jadalni. Budynek szkoły będzie połączony łącznikiem z budynkiem sportowym.

Pełowymiarowa hala sportowa w nowym kompleksie na Chwarznie-Wiczlinie, fot. Kamil Złoch

Zgodnie z umową wykonawca, czyli spółka Budrem-Rybak, musi zakończyć prace budowlane do 30 czerwca 2019 roku. Ostateczne przekazanie pozwoleń na użytkowanie nastąpi do 31 lipca. Władze miasta tym samym planują, że uczniowie rozpoczną naukę w nowej szkole już od 1 września roku szkolnego 2019/2020. Całość kosztów budowy, 69 milionów złotych, zostanie pokryta z budżetu miasta.

Stan surowy obiektu został osiągnięty w grudniu ubiegłego roku. Obecnie montowane są okna, trwa wykonywanie instalacji wewnętrznych (instalacji elektrycznej i przeciwpożarowej – okablowanie, instalacji wodno-kanalizacyjnej, deszczowej grawitacyjnej, montaż kanałów wentylacyjnych), a także tynków wewnętrznych. Rozpoczęły się też prace związane z wykonaniem elewacji budynku przedszkola.

 

  • Pierwsza w centralnej Europie Microsoft Flagship School powstanie w XVII LO, w nowym kompleksie na Chwarznie-Wiczlinie, fot. Kamil Złoch

Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek