Gdyńscy uczniowie myślą globalnie i działają lokalnie - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdyńscy uczniowie myślą globalnie i działają lokalnie

06
luty
Gdyńscy uczniowie myślą globalnie i działają lokalnie

Jak dbać o środowisko i zwiększać świadomość ekologiczną? Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 31 w Gdyni znaleźli odpowiedź w postaci organizacji skupu butelek. I – przy wsparciu gdyńskiego samorządu – zmiany w najbliższym otoczeniu zaczęli od siebie!

O idei opowiadają pomysłodawcy skupu butelek – uczniowie SP 31.

– Na początku planowaliśmy butelkomat i z tym pomysłem poszliśmy do pana prezydenta. – mówi Stanisław Korycki uczeń SP 31 z klasy VIIA – Podczas spotkania z prezydentem stwierdziliśmy, że bardziej ekologicznie będzie po prostu wprowadzić w naszej szkole kaucje za plastikowe butelki. I tak się to zaczęło. Dążymy do tego, aby do 10 lutego cała akcja ruszyła na 100%. 

– Bardzo chcemy nauczyć dzieci i młodzież segregowania śmieci od małego. – mówi Paulina Borawska z VIIIA – Nasza akcja ma ich do tego zmotywować.

Jak skup butelek działa w praktyce?

– Najpierw kupujemy w sklepiku napój w butelce z logiem naszego samorządu uczniowskiego. Gdy opakowanie zostanie opróżnione, idziemy do sklepiku, gdzie dostajemy zwrot kaucji i wrzucamy butelkę do właściwego śmietnika. – wyjaśnia Zuzanna Kamrowska z VIIIA – Jeśli jest to butelka z automatu, to po zwrot kaucji można podejść do mnie lub koleżanki, czekamy tu na długiej przerwie. 

Pomysł samorządu uczniowskiego wsparł samorząd Gdyni, który przekazał środki na zakup drukarki do etykiet, sfinansował materiały promocyjne akcji i pojemniki na oddawane butelki.

– Jest to w pełni inicjatywa uczniów, którzy myślą o klimacie, ekologii, o tym, że sprzedaży napojów powinna towarzyszyć kaucja za butelki. – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – To fenomenalny przykład zaangażowania młodzieży, które może zawstydzić osoby dorosłe. W tej szkole zaczyna funkcjonować system kaucyjny, jaki działa w wielu miejscach na świecie. Skoro nie mamy rozwiązań na poziomie krajowym, młodzież wprowadziła to w swojej szkole sama. Zasługuje to na gratulacje. Z tego, co mi wiadomo, jest to jedyna taka szkoła w Polsce.

Tymczasem sami uczniowie nie spoczywają na laurach. W planach mają już rozszerzenie akcji o skup puszek.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek