Gdynia z programem przeciwdziałania samobójstwom
Gdynia wdraża kompleksowy program przeciwdziałania kryzysom u dzieci i młodzieży // fot. Pixabay
Województwo pomorskie jest w czołówce jeżeli chodzi o próby samobójcze wśród młodzieży. Stan zdrowia psychicznego najmłodszych pogarsza się w całej Polsce, ogromnym problemem jest dostęp do specjalistów.
Gdynia, jako jedno z nielicznych miast w Polsce, miało autorski program przeciwdziałania problemom suicydalnym wśród dzieci i młodzieży, z którego mogli korzystać również nauczyciele i rodzice.
To jednak przestało wystarczać. Dlatego obecnie, dzięki wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych UNICEF, udało się przygotować projekt, w ramach którego wszystkie dzieci z problemami będą mieć możliwość szybkiej diagnozy, która pozwoli wdrożyć prawidłowe leczenie w możliwie jak najkrótszym czasie.
– To bezwzględnie nasz obowiązek i zadanie, aby rozszerzać zakres wsparcia dla dzieci i młodzieży jeżeli chodzi o wsparcie psychiatryczne i psychologiczne – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie, na którym wspólnie omawialiśmy najnowszy gdyński program, który już teraz zaczyna być realizowany we wszystkich gdyńskich szkołach.
Program „Kręgi na wodzie” autorstwa Anny Andrzejewskiej, od dłuższego już czasu działał pod egidą Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Teraz do działań włączyli się także specjaliści, psychoterapeuci dziecięcy z Centrum Medycy w Sercu Gdyni, z dużym doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą.
– Poszerzamy nasz projekt, dostosowując do szybko zmieniającego się świata, dzięki możliwościom jakie daje nam współpraca z doświadczonymi partnerami – dodaje Wojciech Janowski, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
Dla GODN szczególnie ważne jest to, że projekt zakłada również cykl szkoleń dla psychologów i pedagogów szkolnych, którzy dzięki niemu zyskają nowe możliwości radzenia sobie z nowymi wyzwaniami jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne najmłodszych.
– „Kręgi na wodzie” to inicjatywa, która do tej pory była realizowana w kontekście kryzysu suicydalnego – mówi dr Marta Kutniewska Kubik, autorka, wspólnie z dyrektorem Jankowskim, nowego programu. – Natomiast my będziemy cofać się o kilka kroków w tył. Zależy nam, aby tych kryzysów było jak najmniej, dlatego, w ramach projektu zaczniemy od mechanizmów prewencji zaburzeń depresyjnych, lekowych oraz całej deregulacji emocji wśród dzieci i młodzieży.
Działania to między innymi odpowiedź na postulaty rodziców, którzy walczą o dostęp do specjalistów. Wśród nich jest Anna Myszka, która od lat jest gdyńskim ambasadorem dzieci i młodzieży.
– Niezmiernie cieszy nas uważność i to, że zdrowie psychiczne najmłodszych jest w Gdyni priorytetem – mówi Anna Myszka, gdyńska radna. – Rozmawiamy, szukamy rozwiązań jak najlepszych, żeby tych kryzysów było mniej.
Wszyscy, zarówno rodzice jak i nauczyciele, psychologowie szkolni już mogą zgłaszać swoich podopiecznych, bądź chęć udziału wzięcia w szkoleniach do Centrum Medycy w Sercu Gdyni, gdzie można znaleźć bardziej szczegółowe informacje o projekcie.