Gdynia w świątecznym klimacie - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdynia w świątecznym klimacie

07
grudzień
Gdynia w świątecznym klimacie

Gdynia od lat podejmuje działania mające przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. Od dłuższego czasu mówimy już nie tylko o kryzysie klimatycznym, ale również energetycznym. Dlatego również w święta możemy pomyśleć jak zadbać o nasz klimat i portfele.

 

Akcja „Święta w klimacie” będąca częścią kampanii „Gdynia w klimacie” zachęca do uwzględnienia kwestii dbania o naszą planetę i jej zasoby podczas świątecznych spotkań, czy zakupów.

 

Młodzi ludzie są bardzo uwrażliwieni na przyszłość naszej planety. Dlatego idea „Gdyni w klimacie” z pewnością wielu z nich będzie bliska. W dobie kryzysu klimatycznego i energetycznego, w dobie kryzysu gospodarczego zachęcamy do propagowania tego typu rozwiązań, które mogą przełożyć się na jakość życia nas wszystkich – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

 

„Gdynia w klimacie” to program, w który zaangażowało się wiele gdyńskich instytucji: Biblioteka Gdynia, Centrum Aktywności Rodziny, Gdyńskie Centrum Sportu, Centrum Experyment, Laboratorium Innowacji Społecznych, Centrum Aktywności Seniora, Muzeum Emigracji, Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, przystanie sąsiedzkie oraz „Wymiennikownia”. Przygotowały one liczne aktywności, które miały zwracać uwagę na zmiany klimatu, pokazujące, co można zrobić, żeby je spowolnić. Sam projekt realizowany w ramach UNESCO Global Network of Learning Cities już się zakończył, jednak wypracowane podczas niego rozwiązania cały czas się sprawdzają w naszym codziennym życiu.

 

Plakatem stworzonym wspólnie z Centrum Nauki Experyment zespół „Gdyni w klimacie” zachęca do ograniczania konsumpcji (używanie ozdób świątecznych z poprzednich lat, kupowanie w drugim obiegu), redukowania ilości odpadów (wielorazowe naczynia, opakowania zero waste, torby wielokrotnego użytku), kupowania lokalnie, własnoręcznego szykowania potraw, nie wyrzucania jedzenia oraz dzielenia się tym, co mamy. Tradycyjnie zwraca on także uwagę na oszczędzanie ciepła, prądu oraz wody.

 

W związku ze zbliżającymi się spotkaniami świątecznymi dla uczniów w klasach prosimy o przekazanie grafiki do wychowawców klas oraz zamieszczenie jej na stronach internetowych szkół.

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek