Gdynia otworzyła żłobki i przedszkola - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdynia otworzyła żłobki i przedszkola

18
maj
Gdynia otworzyła żłobki i przedszkola

Aktualizacja | 22.05.2020 r. | Od poniedziałku, 25 maja, otwarte zostaną wszystkie przedszkola – 100% publicznych placówek.


Spisane procedury bezpieczeństwa, zakupione środki ochrony osobistej, dezynfekcja i przygotowanie pomieszczeń, stały kontakt z dyrekcją i rodzicami – w ciągu minionego tygodnia Samorząd Gdyni przygotowywał się do otwarcia publicznych żłobków i przedszkoli od 18 maja. Choć prace trwały w ekspresowym tempie, nowe zasady funkcjonowania placówek zostały opracowane z najwyższą starannością, w oparciu o wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. W wyniku podjętych działań otwarto wszystkie samorządowe żłobki oraz 99% przedszkoli, z których korzystają zainteresowani rodzice i opiekunowie.

– Od momentu ogłoszenia przez rząd decyzji o otwarciu żłobków i przedszkoli z dniem 6 maja, dla Samorządu Gdyni priorytetem było właściwe zdiagnozowanie potrzeby tego otwarcia wśród rodziców oraz uzyskanie szczegółowych wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w tej sprawie. Po ich opublikowaniu, niezwłocznie przystąpiliśmy do przygotowania bezpiecznych procedur otwarcia, by sprostać oczekiwaniom tych rodziców, którzy z różnych względów nie mogą już dłużej zapewniać opieki w warunkach domowych. Chciałbym podziękować dyrektorom placówek oraz pracownikom Gdyńskiego Centrum Zdrowia, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Wydziału Edukacji za ich wytężoną pracę i zaangażowanie w ostatnich dniach, które pozwoliły na – możliwie najbezpieczniejsze w obecnej sytuacji – przygotowanie żłobków i przedszkoli na przyjęcie dzieci. – podsumowuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Decyzja o rozpoczęciu działalności żłobków i przedszkoli po wdrożeniu szeregu nowych procedur i wyposażeniu w dodatkowy sprzęt ochronny jest efektem rozważnego podejścia Samorządu Gdyni do systemu opieki nad dziećmi, ale ostateczna – o skorzystaniu z usług – leżała po stronie rodziców i opiekunów najmłodszych gdynian. Taką chęć, na etapie diagnozowania potrzeby, wyraziło 15% rodziców dzieci przedszkolnych. Dużo większe zainteresowanie było w żłobkach. Ostatecznie w placówkach od 18 maja przebywa 624 dzieci (118 w żłobkach i 506 w przedszkolach), co stanowi 9,64% standardowej obsady w przedszkolach oraz 22,5% w żłobkach. Zamknięte pozostaje jedynie Przedszkole Samorządowe nr 54 na Karwinach, w którym chęć opieki zgłoszono tylko nad dwójką dzieci.

W związku z wprowadzeniem nowych procedur bezpieczeństwa, jak regularna dezynfekcja pomieszczeń czy obowiązkowy pomiar temperatury, który dotyczy zarówno dzieci, jak i opiekunów, należało w krótkim czasie odpowiednio przygotować przestrzenie i zaopatrzyć placówki w stosowne środki ochrony. Przez ostatni tydzień, dzięki sprawnej współpracy dyrektorów placówek, pracowników Gdyńskiego Centrum Zdrowia i Wydziału Edukacji UM Gdynia, poczyniono zakupy i rozdysponowano środki za kwotę 218 629, 64 zł. Samorząd Gdyni zakupił: 1 500 przyłbic, 953 kartony rękawiczek ochronnych, 5 500 maseczek wielorazowych, 11 000 maseczek jednorazowych, 78 termometry bezdotykowe, 480 dozowników na płyn dezynfekujący do rąk oraz 5 400 fartuchów ochronnych. Materiały trafiły do wszystkich placówek i zostały rozdysponowane przez dyrektorów odpowiedzialnych za wdrażanie procedur w swoich placówkach.

– Pragniemy – z pełną odpowiedzialnością – zapewnić, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby chronić zdrowie dzieci i rodzin oraz pracowników żłobków i przedszkoli. Zdajemy sobie sprawę, że wprowadzone obostrzenia mogą sprawiać wiele trudności. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się stawić im czoła. – podsumowuje Bartosz Bartoszewicz.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek