Gdynia druga na Pomorzu pod względem zdawalności matur! - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdynia druga na Pomorzu pod względem zdawalności matur!

09
lipiec
Gdynia druga na Pomorzu pod względem zdawalności matur!


Maturzyści z gdyńskiej Trójki // fot. Filip Śmigielski

Gdyńscy maturzyści tradycyjnie pokazali, że nie odpuszczają i to o nich będą biły się najlepsze uczelnie w Polsce, ale i za granicą. Na Pomorzu zdawalność wyniosła 80,38%, a zdających było 15 tysięcy 513 absolwentów. W Gdyni wśród 1985 absolwentów zdawalność wyniosła 88,26%.

Od rana (9 lipca) maturzyści mogą poznać swoje indywidualne wyniki z tegorocznej matury. Musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym tj. z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch ustnych z polskiego i języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mieli jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym i ustny z języka ojczystego. Ponadto maturzyści musieli przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Gdyńscy maturzyści triumfują

W gdyńskich liceach przystąpiło do egzaminów 1324 absolwentów  w 20 liceach publicznych i niepublicznych dla młodzieży i dla dorosłych a zdawalność  sięgała 82,8%. W 12 technikach gdyńskich do egzaminów przystąpiło 661 absolwentów, a pozytywny wynik osiągnęło 74,51%. Na najlepszych czekają uczelnie wyższe w całym kraju i za granicą.

Prymusi mogą też ubiegać się o stypendia naukowe. W Gdyni mogą liczyć na 30 stypendiów Prezydent Miasta, w kwocie 3 tys. złotych każde. Ale uczelnie wyższe i prywatni sponsorzy oferują im także stypendia specjalne. Tak jest m.in. w Gdyńskiej Trójce, w której absolwenci mogą otrzymać np. stypendia fundowane przez absolwentów tego ogólniaka.

– Najlepszym międzynarodowym maturzystą w 2024 roku w gdyńskiej Trójce okazał się Jan Matusiak, który uzyskał maksymalną liczbę punktów 45/45, co stanowi rzadkie osiągnięcie, uzyskiwane jedynie przez około 1% zdających na całym świecie. W całej 30-letniej historii przeprowadzania matury IBO w III LO w Gdyni taki wynik osiągnęło aż 15 osób – chwali z dumą dyrektor gdyńskiej Trójki Wiesław Kosakowski. – Łącznie aż 17 maturzystów i maturzystek na 52 zdających maturę IBO w Gdyni uzyskało 40 i więcej punktów, a 39 zdających uzyskało 37 i więcej punktów, co spełnia wymagania podczas rekrutacji na najlepsze uczelnie na świecie, takie jak Oxford czy Cambridge.

Wyniki matur międzynarodowych w Gdyńskiej Trójce co roku mieszczą się w przedziale 36-39 punktów na 45 możliwych do zdobycia, co jest jednym z najwyższych wyników na świecie. Absolwenci klasy IBO z III LO w Gdyni kontynuują swoją edukację na renomowanych uczelniach w Polsce i poza granicami kraju.

Gdyńska matura w formule 2023 – 100% zdawalności

* I Akademickie Liceum Ogólnokształcące
* III Liceum Ogólnokształcące
* VI  Liceum Ogólnokształcące
* X  Liceum Ogólnokształcące
* Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych
* Ogólnokształcące Liceum Jezuitów
* Katolickie Liceum Ogólnokształcące
* Prywatne Technikum gastronomiczne E.T. Mazurek

Dwa najlepsze technika

* Technikum Ekonomiczne – 91%
* Technikum Elektroniczne nr 1 – 97%

Sesja poprawkowa jesienią

Maturzyści, którzy nie zdali jednego obowiązkowego egzaminu, mają prawo do poprawki. Do 16 lipca 2024 r. muszą w tym celu złożyć pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym. Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 20-21 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

10 września Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje pełne wyniki matur, uwzględniające majową sesję główną oraz sesje: dodatkową czerwcową i poprawkową sierpniową.

 

Autor: Małgorzata Kaliszewska


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek