Filmy łączą dzieci w Gdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Filmy łączą dzieci w Gdyni

26
czerwiec
Filmy łączą dzieci w Gdyni

Łzy wzruszenia i słowa uznania dla młodych twórców dominowały na premierze filmów, zorganizowanych podczas warsztatów z filmem w tle, które w gdyńskich szkołach prowadziło Stowarzyszenie Educational Challenge. To jeszcze nie koniec – dzieła filmowe staną się kanwą warsztatów edukacyjnych, które tuż po wakacjach będą prowadzone w Spilno Gdynia.

 

Filmowy zapis naszych czasów prowadzony przez dzieci różnych narodowości to pomysł Gdyni Edukacyjnej. Projekt w sześciu naszych szkołach: czterech podstawówkach i dwóch liceach realizowali specjaliści, psychologowie, pedagodzy i filmowcy ze Stowarzyszenia Educational Challenge. Efekt trzech miesięcy wytężonej pracy można było oglądać na premierze, która miała miejsce w Muzeum Emigracji.

– „Wspólnie możemy więcej” to projekt realizowany przez Gdynię i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Realizujemy go wspólnie, bo realizatorami filmów, które są dzisiaj przedmiotem naszego spotkania są dzieci: ukraińskie, białoruskie i polskie. Razem poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące akceptacji, tolerancji i współpracy. Myślę, że już sam ten projekt zbliżył bardzo wiele dzieci i sprawił, że uczymy się w ten sposób otwartości i tego nowego doświadczenia, jakim jest budowanie rzeczywistości, w której na stałe goszczą u nas przedstawiciele z innych stron świata.

W projekcie wzięło udział blisko 150 młodych ludzi z następujących szkół: Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 31. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4, IX Liceum Ogólnokształcące oraz II Liceum Ogólnokształcące. Dyrektorzy tych placówek i nauczyciele byli bardzo otwarci na nietypową formę zajęć.

– W Gdyni z naszym partnerem jakim jest UNICEF realizujemy obecnie wiele projektów, których zadaniem jest wsparcie najmłodszych i poprawa ich jakości życia – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Z całą pewnością można rekomendować, by osoby dorosłe obejrzały filmy, które powstały w ramach tego projektu. Pozwoli to lepiej zrozumieć świat współczesnej młodzieży.

Dzieci, które brały udział w warsztatach, nie tylko miały okazję zmierzyć się z problemami, które dotyczą ich na co dzień, ale też rozwijać swoje talenty, stając przed albo za kamerą. Efekt przekazu artystycznego przeszedł oczekiwania autorów pomysłu.

– Spotkaliśmy się w Muzeum Emigracji, aby podsumować projekt „Wspólnie możemy więcej” i obejrzeć filmy, które realizowała gdyńska młodzież – dodaje Aleksandra Mońko, przedstawicielka Educational Challenge.  – Dzieci i młodzież też były na premierze. Ważne było, aby nie tylko mogły pokazać swoje filmy, ale również opowiedzieć o tym co chciały pokazać światu przez swoje filmy, nad którymi pracowały przez trzy miesiące. Spotykaliśmy się po to, aby rozmawiać o akceptacji, dyskryminacji, na temat tego, co to znaczy, aby się akceptować i jak to jest, gdy się nie akceptujemy. Na kanwie tego powstały filmy.

Każdy z sześciu prezentowanych filmów był wyjątkowy i poruszający. Oglądamy dzieci zagubione w wielkiej szkole, dzieci, szykanowane przez rówieśników, bo ich ubrania nie są dość modne, młodych ludzi, którym rodzice narzucają niesamowitą presję i stosują przemoc, migawki problemów: samotności, zaburzeń odżywiania czy depresji. Każdy z filmów niesie również jednak ważne pozytywne przesłanie, które stało się tematem warsztatów: bądźmy uważni na siebie, bardziej empatyczni, bo wspólnie możemy więcej.

Filmy, zrealizowane przez młodych twórców, staną się pretekstem do warsztatów międzykulturowych, które tuż po wakacjach prowadzone będą w Spilno Gdynia. Szczegóły już wkrótce.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek