Menu górne

Kategoria

Europa na wyciągnięcie ręki w Erasmusie Plus

Europa na wyciągnięcie ręki w Erasmusie Plus

Dzieci i młodzież z ośmiu gdyńskich szkół korzystają w tym roku z możliwości poznawania innych krajów, doskonalenia języka, zawierania przyjaźni z rówieśnikami, a nawet z praktyk zawodowych. Wszystko to za ponad 270 tys. euro, które udało się uzyskać z programu Erasmus Plus w 2018 roku. We wszystkich dziesięciu realizowanych projektach za granicę wyjechało lub wyjedzie aż 150 uczniów.  

Kiedyś był to program Comenius, dzisiaj Erasmus Plus. Jedno się nie zmieniło – dzięki środkom z tego programu uczniowie mogą wyjechać do konkretnej szkoły, brać udział w zajęciach szkolnych, praktykach zawodowych, zwiedzać i wspólnie z rówieśnikami bawić się i poznawać inne kultury. Ogromną frajdą jest wspólna praca młodzieży z różnych krajów nad jakimś przedsięwzięciem. Zazwyczaj są to projekty społeczne, które integrują, ale też wymagają dobrej komunikacji – nie da się nie rozmawiać w obcym języku, kiedy to jedyna szansa na porozumienie się.

Młodzież ze Szkół Ekologiczno-Transportowych w Hiszpanii, projekt:" Stać się częścią globalnego rynku TSL – staże zagraniczne jako źródło praktycznego doświadczenia w zawodzie. Projekt dofinansowany ze środków POWER.
Uczniowie z klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 11 z ulicy Wrocławskiej spędzili w maju tego roku 7 dni w Perugii we Włoszech wzięli udział w projekcie ‘Your market, your region, our Europe’, Uczniowie nietypowo spędzali czas, poznawali bowiem specyfikę produktów sprzedawanych na lokalnych umbryjskich targowiskach. Ich zadaniem było miedzy innymi stworzenie profil włoskiego sprzedawcy i klienta. Nie zabrakło też czasu na podziwianie średniowiecznych zakątków miast Perugia i Gubbio i odwiedziny grobu św. Franciszka z Asyżu, co z pewnością było inspirującą lekcją historii Europy.
Projekt jest też dla nauczycieli niepowtarzalną okazją, by podejrzeć metodykę prowadzenia zajęć, szczególnie przy wykorzystaniu takich narzędzi jak gry komunikacyjne, quizy, interaktywne filmy, mapy myśli. Co ciekawe, wiele relacji trwa nadal, już po powrocie do domu, a projekty są kontynuowane i rozwijane też przed wyjazdem dzięki platformie e-Twinning.

W ramach tzw. erasmusów – jak potocznie uczniowie i nauczyciele nazywają konkretne projekty –  dzieciaki przygotowują spektakle, nagrywają filmy czy malują freski, choćby na naszym gdyńskim bulwarze. Uczestnicy wyjazdów nie dopłacają do nich, wszystko jest pokrywane z funduszy Erasmusa – przelot, zakwaterowanie i wyżywienie. Pozwala to wszystkim dzieciom, bez względu na stan portfela rodzicom, na wyjazd trwający przeciętnie ok. 5-7 dni. Jeśli projekt dotyczy uczniów szkól zawodowych, wyjazd zazwyczaj jest dłuższy – trwa od 14 dni do miesiąca, ale wówczas młodzież odbywa praktyki zawodowe w zagranicznych firmach.

Gdyńskie szkoły uczestniczą w programie od dawna. W ramach trwającego okresu finansowania skorzystały one łącznie z kwoty około 897 tys. euro, a w samym tylko 2018 roku są to środki w wysokości 272 146 euro.

Gdyńskie szkoły - projekty w ramach Erasmus Plus 2018

  • Młodzież Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych na wycieczce rowrowej w Maladze, projekt POWER
    Młodzież z Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych na wycieczce rowerowej w Maladze, projekt POWER

Wróć do listy Następny wpis