Erasmus+ dla gdyńskiej edukacji - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Erasmus+ dla gdyńskiej edukacji

22
październik
Erasmus+ dla gdyńskiej edukacji

Gdyńska edukacja platformą wymiany doświadczeń w temacie projektów Erasmus+. W piątek, 18 października w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni, czyli Microsoft Showcase School, odbyła się konferencja, podczas której swoimi doświadczeniami dzielili się eksperci i nauczyciele. Obecni byli nie tylko rozpoczynający przygodę z europejskimi projektami edukacyjnymi, ale także osoby doświadczone, które mają na swoim koncie wiele międzynarodowych realizacji.

 

Osoby na widowni

Konferencja cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony środowiska edukacyjnego // fot. Katarzyna Balcerzak

 

W międzynarodowe projekty Erasmus+ w naszym mieście zaangażowana jest większość szkół zawodowych i średnich. Dzięki nim uczniowie mają okazję nie tylko poznawać inne kraje i kultury oraz uczyć się wspólnie z innymi młodymi Europejczykami, ale także zdobywać praktyczne doświadczenie zawodowe.

Dzisiejsza konferencja, zorganizowana przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni Microsoft Showcase School, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Erasmus otwiera umysły, otwiera serca, sprawia, że wszyscy uczymy się we współpracy – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni. – Takie i ja mam doświadczenia z realizacji wielu projektów wymiany młodzieży we współpracy ze szkołami z różnych krajów. Bardzo się cieszę, że w auli szkoły na Wiczlinie spotkało się tak wiele osób zainteresowanych realizacją projektów Erasmus+, dlatego, że dla nas, jako miasta Gdyni, realizacja tych działań jest bardzo, bardzo ważna. Będziemy wzmacniać i rozwijać wszystkie te projekty, działania, które są w tej chwili realizowane w placówkach, oczywiście przez codzienne wsparcie nauczycieli i dyrektorów. Gratuluję bardzo serdecznie i dziękuję panu dyrektorowi Witoldowi Chudyszewiczowi oraz obu paniom organizatorkom – Izabela Niklewskiej i Małgorzacie Lesisz za pomysł i tak cenną inicjatywę dla naszego gdyńskiego środowiska.

Tym jak projekty międzynarodowe wpłynęły na ZSO nr 8 w Gdyni i jakie były korzyści dla szkoły dzielił się Witold Chudyszewicz, dyrektor Zespołu. O kierunkach zmian w gdyńskiej edukacji, spotkaniach ze środowiskiem, wspólnych działaniach i drodze do lepszej jakości procesów edukacyjnych mówiła wiceprezydent Oktawia Gorzeńska, która również podzieliła się z uczestnikami swoimi praktycznymi doświadczeniami z prowadzenia edukacyjnych projektów międzynarodowych. Jednym z prelegentów był również Grzegorz Żółcik z Narodowej Agencji Programu Erasmus+, który odpowiadał na pytania uczestników.

Projekty realizowane w szkole przybliżyła Anna Ćwiklińska-Rutka z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi.

Opowiadałam o naszych tygodniowych spotkaniach w Hadze w ramach projektu Erasmus+ – mówi Anna Ćwiklińska-Rutka. – O tym, jakie to ważne dla młodzieży, jak wzmacnia ich umiejętności językowe, otwiera, uczy tolerancji i współpracy, a przede wszystkim łamie stereotypy.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja Doroty Kotwickiej i Joanny Samulczyk, przedstawicielek Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni, placówki, która jest już weteranem, jeżeli chodzi o realizację międzynarodowych projektów w gdyńskiej edukacji. Ponadto o swoich doświadczeniach z prowadzenia projektów mówili także praktycy: Joanna Ligęza, Izabela Paczos, ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdyni, Izabella Niklewska, Małgorzata Lesisz, przedstawicielki gospodarzy, Katarzyna Bojke z I Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie, Olga Wrońska z gdyńskiej „Trójki” oraz Jolanta Wdowiak z Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni.

Galeria zdjęć

ikonaPobierz galerię

Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek