Egzamin z języka polskiego już za ósmoklasistami - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Egzamin z języka polskiego już za ósmoklasistami

14
maj
Egzamin z języka polskiego już za ósmoklasistami

W tym roku egzamin ósmoklasisty pisało mniej uczniów, niż w latach ubiegłych. Na zdjęciu Szkoła Podstawowa nr 47 w Gdyni // fot. Katarzyna Balcerzak

Długo oczekiwane „Kamienie na szaniec” i  zadanie o pomaganiu. 1169 absolwentów szkół podstawowych w Gdyni pisało dziś egzamin z języka polskiego. Większość ocenia go jako bardzo łatwy.

Inaczej niż w roku ubiegłym, kiedy szkoły podstawowe kończył podwójny rocznik, tylko nieliczni ósmoklasiści przystąpili dziś do egzaminu z języka polskiego. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w salach siedzieli pojedynczy uczniowie.

– W ubiegłym roku mieliści ponad 170 absolwentów, w tym zaledwie 61 – mówi Krzysztof Jankowski, dyrektor Zespołu. – Moi poloniści twierdzą, że sam egzamin był bardzo prosty. „Kamienie na szaniec” to piękna lektura, która daje młodym ludziom wiele możliwości interpretacji. Wyniki powinny być bardzo dobre, trzymam kciuki za wszystkich ósmoklasistów.

Dzieło Aleksandra Kamińskiego, to ostatnia z kanonu lektur przewidzianych na egzamin, która do tej pory nie pojawiła się jeszcze na egzaminie ósmoklasity. Zdający więc mieli szansę się dobrze przygotować.

Tymczasem przed ósmoklasistami, jeszcze dwa obowiązkowe egzaminy: jutro, 15 maja, matematyka, w środę, 16 maja język angielski, choć niektórzy decydują się na inny język nowożytny. W tym roku, największa grupa ósmoklasistów – 97,7 proc. – zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki, do którego przystąpi 1,9 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej.

Egzamin trwa 120 minut z języka polskiego, 100 minut z matematyki i 90 minut z języka nowożytnego. Uczniom, którzy mają prawo do dostosowania warunków egzaminu ósmoklasisty, czas pracy nad poszczególnymi arkuszami może być przedłużony o maksymalnie: 60 minut dla egzaminu z języka polskiego, 50 minut dla egzaminu z matematyki, oraz 45 minut dla egzaminu z języka obcego nowożytnego.

Wyniki uczniowie poznają 3 lipca 2024 r. Zostaną podane na stronie wyniki.edu.pl.
Każdy uczeń już otrzymał w szkole login i hasło służące do logowania się na tej stronie.

Również na początku lipca absolwenci otrzymają zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Trochę krócej przyjdzie im poczekać na świadectwa ukończenia klasy ósmej. Uczniowie odbiorą w dniu zakończenia roku szkolnego – 21 czerwca 2024 r.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek