Dzieci uczą dorosłych zasad ruchu drogowego w Gdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Dzieci uczą dorosłych zasad ruchu drogowego w Gdyni

06
czerwiec
Dzieci uczą dorosłych zasad ruchu drogowego w Gdyni

Gdynia jest jednym z niewielu miast w Polsce, w którym wprowadzono Strefę Tempo 30, która ma na celu ograniczenie prędkości pojazdów na ulicach, szczególnie w rejonie szkół i przedszkoli. Okazuje się jednak, że kierowcy nie zawsze o tych ograniczeniach pamiętają. Dlatego dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 17 wzięły sprawy w swoje ręce i … szkolą dorosłych.

Miejscowe ograniczenie prędkości pojazdów do 30 km/godz. występuje na wielu drogach i ulicach w Polsce, ale oficjalne strefy Tempo 30, obok Gdyni  mają: Gdańsk (Trójmiasto), Warszawa, Katowice, Kraków, Wrocław, Łódź i Poznań. Wprowadzanie stref Tempo 30 to element planowej strategii miast, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

– Bezpieczeństwo najmłodszych to jedne z priorytetów gdyńskiego samorządu – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. –  O bezpieczeństwie mówimy w przedszkolach i szkołach przez cały rok, ale temat ten jest szczególnie istotny wiosną i latem, kiedy coraz więcej dzieci porusza się na jednośladach. W każdej z gdyńskich szkół podstawowych dzieci mogą zdać egzamin na kartę rowerową, w związku z tym poznają zasady ruchu drogowego. To bardzo ciekawy pomysł, aby właśnie one przypominały swoim rodzicom o zasadach poruszania się w Strefie Tempo 30, bowiem skuteczność takich dziecięcych działań bywa bardzo wysoka.

W Strefie Tempo 30 znajduje się Szkoła Podstawowa nr 17, gdzie bardzo wielu uczniów przyjeżdża do szkoły rowerem lub na hulajnodze.

– W „17” mnóstwo dzieci przyjeżdża do szkoły rowerem. W tym roku jest ich jeszcze więcej, bowiem zakończył się już Rowerowy Maj, a teraz w czerwcu mamy kontynuację – mówi Monika Małyszko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 w Gdyni. – Pogoda sprzyja temu, aby przejechać innym środkiem lokomocji niż auto czy autobus. Zachęcając do zdrowego trybu życia, do ruchu, zwracamy też uwagę na bezpieczeństwo.

Właśnie ze względu na bezpieczeństwo, szkoła zadbała więc o dodatkowe lekcje z zakresu bezpiecznego poruszania się po drodze, które w „17” prowadzą strażnicy miejscy.

– Cieszy nas tak duża popularność jednośladów, nie tylko wśród dzieci – podkreśla Anna Myszka, Radna Miasta Gdyni. – Daje to nadzieję na zmianę nawyków transportowych. Tym bardziej leży nam na sercu bezpieczeństwo najmłodszych. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się wraz z całym zespołem wprowadzić do szkoły zajęcia poruszania się po drodze dla uczniów klas 1-3 przy pomocy Straży Miejskiej. Naszą ambicją jest, aby nauka dobrych praktyk na drodze nie ograniczała się tylko do dzieci. Chcielibyśmy przy okazji uświadomić rodziców, że „17” ma to szczęście, że jest w Strefie Tempo 30, natomiast niestety nie wszyscy kierowcy przestrzegają tych ograniczeń. W związku z tym przygotowaliśmy wspólnie takie materiały, które dzieci po skończonych warsztatach rozdają swoim rodzicom, gdzie uświadamiamy co to oznacza dla kierowców.

W działania prewencyjne włącza się również policja. W efekcie, w Szkole Podstawowej nr 17 o Strefie Tempo 30 wie już każde dziecko. Teraz maluchy z zasad bezpieczeństwa szkolą swoich rodziców.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek