Dwujęzyczne szkoły średnie w Gdyni
Nowy kierunek w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych już od nowego roku // fot. Mariusz Biernacik
Tylko jedna szkoła w naszym mieście – III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi, oferuje naukę w klasie, która kończy się maturą międzynarodową.
– „Trójka” – już w roku 1993, jako jedna z dwóch pierwszych szkół w Polsce wprowadziła klasę IB z wykładowym językiem angielskim. Maturzyści International Baccalaureate School No. 0704 uzyskują wysokie i często jedne z najwyższych wyników w szkołach objętych tym systemem edukacji – podkreśla szkoła.
W języku obcym można się uczyć również w dwóch innych szkołach. II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi, jako jedyna szkoła w regionie pomorskim, oferuje naukę w języku francuskim. Co ciekawe, oferta adresowana jest również do osób, które języka nie znają, bowiem nauka zaczyna się w klasie wstępnej, od podstaw, w wymiarze 18 godzin w tygodniu. Wysoka jakość kształcenia w tej klasie jest potwierdzona Label France Education.
Klasę z wykładowym angielskim ma również w swojej ofercie XIV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi, gdzie realizowany jest autorski program nauczania języka angielskiego.
Dwujęzyczna klasa dla przyszłych ekonomistów realizowana jest w Technikum Ekonomicznym z Oddziałami Dwujęzycznymi, które jest częścią Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych.
Duże zainteresowanie budzi również otwierany w tym roku po raz pierwszy w historii szkoły oddział dwujęzyczny dla zawodu technik programista w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych.
– Dlaczego taki kierunek rozwoju? Ponieważ w tym zawodzie wszystkie występujące narzędzia do pracy właściwie oparte są na terminologii angielskiej – wyjaśnia Dorota Kotwicka, dyrektor szkoły. – Dwujęzyczność w wypadku tego kierunku oznacza, że 2-3 przedmiotów w programie nauczania będzie realizowane po angielsku, w tym jeden z przedmiotów wiodących dla tego zawodu – informatyka. Również nauczanie języka angielskiego odbywać się będzie w zwiększonym zakresie.
W oddziałach dwujęzycznych w systemie edukacji w Polsce uczniowie przystępują do egzaminów maturalnych zgodnych z polskimi wymaganiami. Należy też podkreślić, że ilość kierunków studiów z wykładowym językiem angielskim oferowanych przez polskie renomowane uczelnie systematyczne wzrasta. Wysokie kompetencje językowe mogą zatem umożliwić studiowanie zarówno w Polsce a także za granicą.
– Warto zaznaczyć, że materiały dydaktyczne na wszystkich zajęciach dwujęzycznych to zarówno polskie podręczniki (takie same jak w przypadku innych oddziałów, jak i źródła w języku obcym – dodaje dyrektor Kotwicka. – Dzięki temu możliwe jest opanowanie wiedzy i umiejętności językowych na wyższym poziomie, w tym rozszerzonego zakresu słownictwa z nauczanych dziedzin. Większość naukowych treści internetowych napisana jest w języku angielskim, dlatego ZSChiE wybrał ten język do nauczania w dwujęzyczności. Nauka przedmiotów w języku angielskim daje młodzieży możliwość korzystania na bieżąco z zagranicznych publikacji naukowych, co wspomaga konkurencyjność polskiej młodzieży na arenie międzynarodowej.