Dofinansowanie dla szkół otwartych - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Dofinansowanie dla szkół otwartych

05
kwiecień
Dofinansowanie dla szkół otwartych

Zajęcia z gotowania organizuje kilka gdyńskich szkół // fot. Filip Śmigielski

 

„Szkoły otwarte” to jeden z najciekawszych programów edukacyjnych, w ramach którego gdyńskie placówki finansują cały szereg bezpłatnych zajęć dla dzieci i młodzieży. W tym roku na ten cel miasto przeznaczy 130 tysięcy złotych. Dofinansowanie otrzymały wszystkie szkoły, które złożyły wnioski.

Co się dzieje w szkołach po zakończeniu lekcji? Trwają zajęcia dodatkowe. W gdyńskich szkołach są to najczęściej zajęcia sportowe i inne rozwijające pasje: artystyczne, naukowe i inne. W tym roku na ten cel gdyński samorząd przeznaczył 129 500 złotych.

 

– Szkoły to nie tylko placówki edukacyjne, ale także centra, które są mocno osadzone w społeczności – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Niezwykle ważne jest, aby dzieci mogły realizować swoje pasje, rozwijać się, brać udział w zajęciach sportowych. Dlatego inwestujemy w „Szkoły Otwarte”, aby wszystkie dzieci, które chcą rozwijać swoje pasje, miały do nich równy dostęp. W tym roku wszystkie złożone przez szkoły propozycje otrzymały pełne finansowanie, co pozwoli znacznie wzbogacić ofertę zajęć dodatkowych.

W tym roku w programie „Szkoły otwarte” wezmą udział następujące podstawówki: SP 6, SP 23, SP 33, SP 34, SP 40, SP 51, SP 52, ZSP nr 5 i ZSO nr 6. Warto podkreślić, że wszystkie szkoły, które przystąpiły do programu, otrzymały dotacje, których wysokość wahała się od 5 do blisko 30 tysięcy złotych.

Plany niektórych szkół są bardzo ambitne. Szkoła Podstawowa nr 34 chce wznowić działającą jeszcze przed pandemią Akademię Małego Kucharza i uruchomić zajęcia garncarskie.

– Nasza szkoła gotowania zawsze cieszyła się ogromną popularnością – zdradza Mariusz Żelechowski, dyrektor „34”. – Nic dziwnego, bo to fantastyczny program: uczniowie pieką nie tylko pyszności, jak pizza czy ciastka, ale też uczą się gotować całe, kilkudaniowe obiady. Wszystko dzięki bardzo zaangażowanym nauczycielkom, pasjonatkom. Jeszcze nie jest to co prawda poziom Magdy Gesler, ale już blisko.

W tym roku jednak większość szkół przeznacza dotację przede wszystkim na sport, który w gdyńskim kształceniu ma duże znaczenie i jest lubiany przez najmłodszych. Z dyscyplin najbardziej popularna jest piłka nożna i siatkowa.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek