Dodatkowe 5 mln złotych na remonty placówek oświatowych - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Dodatkowe 5 mln złotych na remonty placówek oświatowych

30
kwiecień
Dodatkowe 5 mln złotych na remonty placówek oświatowych

Jak co roku gdyński samorząd planuje remonty placówek oświatowych i na ten cel przeznaczy kolejne 5 mln złotych. Dzięki temu w 15 przedszkolach, 27 szkołach podstawowych i zespołach szkolno-przedszkolnych, 4 liceach i 4 szkołach zawodowych do końca 2021 roku zostaną przeprowadzone prace remontowe, modernizacyjne oraz inwestycyjne.

– Chcąc zapewnić w Gdyni edukację na najwyższym poziomie, trzeba stworzyć uczniom jak najlepsze warunki i pełny komfort kształcenia. Placówki oświatowe to nie tylko dzieci, ale również ich rodzice, świetna kadra pedagogiczna oraz mocno zaangażowani pracownicy administracji i obsługi. W trosce o ich komfort nieustannie podwyższamy jakość, remontujemy i odnawiamy placówki – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Mimo stale zmniejszającego się udziału budżetu państwa w finansowaniu gdyńskiej edukacji, nie przestajemy inwestować w infrastrukturę szkół i przedszkoli. Wręcz przeciwnie – przeznaczamy na ten cel jeszcze więcej środków i remontujemy na jeszcze większą skalę. W tym roku wartość prac remontowych, naprawczych, instalacyjnych i inwestycyjnych wyniesie ponad 18 milionów złotych, czyli o 5 milionów więcej niż rok temu. To bardzo dobra wiadomość dla gdynian.

Remontujemy na szeroką skalę

Co roku w gdyńskich przedszkolach, szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i zawodowych realizowane są prace remontowe i inwestycyjne w różnym zakresie. Na bieżąco usuwane są także zgłaszanie przez nie awarie. Co ważne, podobnie jak w 2020 roku, tak i teraz epidemia koronawirusa nie przeszkodzi w przeprowadzeniu prac, a ich zakres jest spory:

Oprócz tego za łącznie ponad 2,3 mln zł modernizację przejdą sale gimnastyczne wraz z zapleczem w SP nr 10, 11, 31 i 34, a także sale gimnastyczne w SP nr 17, 21 i Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym nr 1. Natomiast w SP nr 31 wykonana zostanie decyzja ppoż. W Przedszkolu nr 27, 35 i 36 będą przeprowadzone prace termomodernizacyjne polegające na dociepleniu ścian zewnętrznych i stropodachów, które będą kosztować około 1,3 mln zł. W planach jest również budowa boiska wielofunkcyjnego przy IX Liceum Ogólnokształcącym oraz kontynuacja rozbudowy i przebudowy placówki.

– Większość wymienionych robót wymaga sporządzenia przez pracowników Wydziału Budynków stosownych dokumentacji remontowych niezbędnych do wyłonienia przez poszczególne placówki wykonawców prac. Obecnie trwa tworzenie i przekazywanie ww. dokumentacji do placówek oświatowych. Na niektóre zadania inwestycyjne dokumentacja zostanie zlecona do wykonania firmom zewnętrznym – mówi Beata Brzostowska, naczelnik Wydziału Budynków Urzędu Miasta Gdyni. – Zgodność wykonania robót z dokumentacją techniczną oraz obowiązującymi przepisami nadzorowana jest przez pracowników Wydziału Budynków.

Modernizacja energetyczna

Co ważne, w Gdyni od kilku lat, w ramach programu współfinansowanego przez Unię Europejską, prowadzona jest kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych placówek oświatowych. Polega ona m.in. na dociepleniu ścian zewnętrznych i ścian fundamentowych oraz stropodachów, wymianie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, zamontowaniu oświetlenia LED wraz z panelami fotowoltaicznymi oraz wymianie/wykonaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. W tym roku termomodernizację przejdą Zespół Szkolno–Przedszkolny nr 5 i II Liceum Ogólnokształcące. To jednak nie wszystko. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie robót termomodernizacyjnych w Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących.

Co jeszcze w 2021?

Ponadto trwa rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 16. W jej ramach powstaje m.in. nowa sala gimnastyczna, filia biblioteki, siedziba rady dzielnicy i Centrum Sąsiedzkie Przystań Chabrowa 43. Ruszyły także procedury dotyczące rozbudowy kolejnych gdyńskich podstawówek – SP nr 48 i SP nr 37. W ramach inwestycji za około 34 mln zł w tych budynkach powstaną nowe skrzydła. Znajdą się tam m.in. dodatkowe sale dydaktyczne, szatnie i pokoje nauczycielskie. Wszystkie te decyzje uzupełnia jeszcze jedna – o budowie nowej szkoły na Wiczlinie.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek