Co zobaczymy w obiektywach Strażników Energii? - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Co zobaczymy w obiektywach Strażników Energii?

07
marzec
Co zobaczymy w obiektywach Strażników Energii?

Dalkia Polska i Miasto Gdynia od wielu lat współpracują na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej. Jedną z form tej współpracy jest adresowany do uczniów innowacyjny projekt „Strażnicy Energii”, którego kolejnym ciekawym elementem jest konkurs filmowy.

 

W poniedziałek, 7 marca rusza konkurs „W obiektywie Strażników Energii”. To element projektu „Strażnicy Energii”, realizowanego w partnerstwie z firmą Dalkia Polska, dzięki któremu młodzi gdynianie poznają pozytywne eko-nawyki. Uczestnicy zmierzą się z zadaniem stworzenia autorskiego, maksymalnie trzyminutowego filmu, w którym pokażą jakie proekologiczne działania podejmują na co dzień w trosce o środowisko. Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych położonych na terenie Gminy Miasta Gdyni. Prace konkursowe mogą być wykonane w maksymalnie czteroosobowych zespołach. Na filmy czekamy do 29 kwietnia.

 

Poprzednia edycja konkursu, której formuła sprawdziła się w warunkach pandemii pokazała jak kreatywna jest nasza młodzież. Jestem przekonany, że i tym razem gdyńscy uczniowie pozytywnie zaskoczą nas swoimi pomysłami na zobrazowanie jak na co dzień dbają o środowisko „wciągając” w te działania  swoje, nie tylko szkolne, otoczenie. W obecnych czasach wszyscy musimy być coraz bardziej kreatywni jeśli chodzi o codzienne starania o ograniczenie zużycia energii i promowanie takiej postawy w swoim otoczeniu – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

 

Sam projekt „Strażnicy Energii” ma pokazać naszym uczniom jak za sprawą prostych codziennych czynności możemy zmniejszyć zużycie energii.

 

– Ochrona klimatu to nasza wspólna sprawa, a gdyńscy uczniowie niejednokrotnie udowodnili, że kwestie ochrony środowiska nie są im obojętne. Dlatego cieszę się, że w tym roku programowi „Strażnicy Energii” towarzyszy konkurs filmowy, którego uczestnicy będą mogli wykazać się swoją kreatywnością i zainspirować nas do podejmowania coraz to nowych inicjatyw na rzecz klimatu – podkreśla Jacek Chodkowski, dyrektor generalny Grupy Dalkia Polska.

 

Od początku roku na facebookowej stronie Gdyni Edukacyjnej zapraszamy wszystkich gdynian i naszych odbiorców do zostania Strażnikami Energii publikując posty i grafiki z prostymi podpowiedziami typu: odłącz ładowarkę z gniazdka po naładowaniu telefonu, nie zostawiaj sprzętu elektronicznego w trybie czuwania lub korzystaj ze światła dziennego. Kolejne działania podejmowane są w gdyńskich szkołach.

 

Nasze dzieci i młodzież to bardzo odpowiedzialna i zaangażowana grupa społeczna. Niejednokrotnie udowadniają to angażując się w pomoc charytatywną, ale także akcje prośrodowiskowe. Te działania, które z pomocą naszych partnerów podejmujemy w szkołach kreują u dzieci bardzo ważne postawy. Dzięki temu budujemy społeczność świadomą problemów współczesnego świata a jednocześnie zdającą sobie sprawę z siły własnych działań. Jestem przekonany, że nawyki, które uczniowie poznali w szkołach, szybko przenieśli do swoich domów rodzinnych. Nie ukrywam, że jestem ciekaw filmowych pomysłów naszych uczniów – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

 

Już pierwsza edycja projektu „Strażnicy Energii” pokazała, że partnerski projekt Miasta Gdyni i firmy Dalkia Polska to strzał w dziesiątkę. Zgodnie z zasadami projektu połowa kwoty zaoszczędzonej w ciągu roku szkolnego trafia do szkół w formie grantu finansowego do wykorzystania na dowolnie wybrany cel. Dzieci tak zaangażowały się w projekt, że oszczędności, które poczyniły w szkołach zredukowały koszty utrzymania tych budynków często o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Więcej informacji można znaleźć w regulaminie załączonym poniżej. Pytania dotyczące konkursu prosimy kierować do pracowników Samodzielnego Referatu ds. Energetyki UM Gdyni – tel. 58 668 23 55 lub e-mail: straznicyenergii@gdynia.pl.

Regulamin Konkursu 2022

Załącznik nr 1 do Regulaminu

Załącznik nr 2 do Regulaminu

Załącznik nr 3 do Regulaminu


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek