Chwarzno w barwach białych i czerwonych
Coroczne parady z okazji Święta Niepodległości, a także cała gama imprez towarzyszących, to już tradycja szkoły na Chwarznie. W tym roku obchody odbędą się już po raz czwarty – przerwano je tylko w trakcie pandemii. Świętowanie co roku zaczyna się uroczystym apelem rano i trwa do późnych godzin nocnych.
– Zbliża się 11 listopada. Cieszmy się tym świętem. Dekorujmy nasze mieszkania narodowymi flagami. Świętujmy radośnie. Cieszę się, że tradycja świętowania 11 listopada towarzyszy gdynianom od dawna. Tego dnia milkną spory, łączy nas solidarna duma i radość. Ponadto historia naszego miasta, które powstało w okresie II RP, dodaje nam skrzydeł. To bardzo emocjonalne – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Listopadowe święto jest szczególnie ważne dla społeczności szkolnej, która kładzie duży nacisk na wychowanie patriotyczne.
– Wychowanie w duchu patriotyzmu to jeden z ważnych celów edukacji – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Gdynia to miasto młode, ale na wskroś przesiąknięte duchem historii i tradycji. To budujące, że tak dużo młodych ludzi świętuje dzień odzyskania niepodległości w swoich szkołach i przedszkolach.
A świętujących w tym roku w chwarznieńskiej paradzie było wyjątkowo wielu. Swój udział w historycznej grze terenowej „Las tajemnic” zadeklarowało pod 200 patriotów! Liczną publiczność zgromadziły wydarzenia na terenie szkoły, gdzie zorganizowano kawiarenkę dla kombatantów oraz wieczorne śpiewanie przy ognisku.
– Ważnym elementem Święta Niepodległości jest włączenie do wspólnego celebrowania lokalnych społeczności – podkreśla Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. – Szkoła Podstawowa nr 48 z Chwarzna-Wiczlina kolejny rok organizuje szereg wydarzeń, których punktem kulminacyjnym jest parada dzielnicowymi ulicami. Co roku uroczystości przyciągają setki osób związanych ze szkołą, jak również mieszkańców.
Organizatorom sprzyjała piękna pogoda, która pozwoliła na świętowanie przy ognisku do późnych godzin nocnych.
– Wychowanie patriotyczne jest podstawą istnienia każdej społeczności, a szczególnie społeczeństwa, które przez ponad stu lat żyło w niewoli – mówi Bogdan Zajdziński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 48. – Myśląc o przyszłości, nie możemy zapominać o przeszłości.
Kulminacyjnym punktem obchodów, jak co roku, był ogromny tort, którego kawałek mógł otrzymać każdy, kto wziął udział w obchodach. Następna parada – już za rok!