Biznes ukierunkowany społecznie - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Biznes ukierunkowany społecznie

01
kwiecień
Biznes ukierunkowany społecznie

Przez ostatnie miesiące startujący w konkursie Junior Biznes uczniowie gdyńskich szkół rozwijali swoje kompetencje, zdobywali wiedzę i pracowali nad projektami na rzecz lokalnych społeczności. Najlepsi z nich zostali nagrodzeni podczas dzisiejszej uroczystej gali w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Konkurs Junior Biznes organizowany jest od czterech lat z inicjatywy prezydenta Gdyni. Do udziału zaproszeni są uczniowie i nauczyciele gdyńskich szkół średnich i podstawowych. Uczestnicy mają okazję zdobyć cenne doświadczenie, pracując nad własnym projektem społecznym. Zadania, z jakimi mierzą się w trakcie Junior Biznes, rozwijają u nich kompetencje związane z pracą w grupie, przedsiębiorczością i kreatywnym myśleniem. To także szansa, by zrobić coś na rzecz lokalnej społeczności.

– Postawa przedsiębiorcza to coś więcej niż samo ukierunkowanie do działania w biznesie. To pewien sposób patrzenia na świat, wykorzystywania i budowania własnej kreatywności do zmagania się z różnymi wyzwaniami, jakie stawia przed nami życie. Gdynia od wielu lat słynie z bardzo wysokiego odsetka przedsiębiorców. Na pewno wiąże się to z tym, że ta postawa jest tutaj jakąś oczywistością. W szybko zmieniającym się świecie musimy pomagać młodzieży prawidłowo ją kreować. Temu właśnie służy ten konkurs – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki – Nasz konkurs mocno się zmienił przez lata. Jest dziś silnie ukierunkowany społecznie. Młodzież nie myśli tylko o typowym biznesie nastawionym na osiąganie zysku finansowego, ale interesuje się projektami adresowanymi społecznie – dodaje.

Wzorem poprzedniej edycji młodzi gdynianie rywalizowali w dwóch kategoriach: Junior Biznes, skierowanej do uczniów gdyńskich szkół średnich oraz Junior Biznes GIM, dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz trzecioklasistów z gimnazjów. Młodsi uczestnicy za zadanie mieli nakręcić film na temat „Moja firma marzeń”. Licealiści mieli natomiast stworzyć projekt przedsiębiorczej inicjatywy realizowanej na rzecz lokalnej społeczności. Wszystkie zespoły wzięły też udział w bezpłatnych warsztatach z zarządzania projektami, wystąpień publicznych oraz warsztatach filmowych.

Zagadnienia, jakie poruszali młodzi gdynianie, były zróżnicowane. Od dostępu do nauki języków obcych, przez organizowanie rówieśnikom wolnego czasu, aż po recykling plastiku czy animacje życia kulturalnego w lokalnej społeczności.

fot. Paweł Kukla

Podczas gali wręczone zostały nagrody dla najlepszych projektów w obu kategoriach. Podczas uroczystości projekcję miały wszystkie filmy, które znalazły się w finale kategorii Junior Biznes GIM. Trzy najlepsze zespoły zdobyły karnety wstępu do obiektów rekreacyjno-kulturalnych w Gdyni o wartości 500 zł.

– Najbardziej zapamiętam dobrą zabawę na planie zdjęciowym naszego filmu. Bardzo się cieszyliśmy z tego, co robimy. Myślę, że to było najważniejsze w całym naszym projekcie. Często dochodziło do zabawnych sytuacji i ciężko było nam zachować powagę – wspomina Ignacy Manturewicz, laureat konkursu w kategorii Junior Biznes GIM ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Gdyni.

fot. Paweł Kukla

Laureaci w kategorii Junior Biznes otrzymali nagrodę finansową w wysokości 1000 zł na realizację konkursowego pomysłu.

– Junior Biznes dał nam przede wszystkim przekonanie, że jeśli się bardzo czegoś chce, to można to osiągnąć. Nasz projekt jest bardzo trudny, robimy musical na podstawie „Dziadów” Adama Mickiewicza. Trzeba ogromnego nakładu pracy, ale dzięki temu konkursowi mamy już jakieś podstawy do działania i wierzymy, że się uda – mówi Marta Płotka z VI Liceum Ogólnokształcącego, liderka zwycięskiego zespołu w kategorii Junior Biznes.

Lista laureatów:

Junior Biznes GIM

1. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 w Gdyni za film pt. “LOGISTYKA PANI DOMU”
2. miejsce – XVII Lceum Ogólnokształcące w Gdyni za film pt. “BEE BOTTLE”
3. miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Gdyni za film pt. “CZAS JEST WSZYSTKIM”

Junior Biznes:

1. miejsce – VI Liceum Ogólnokształcące w Gdyni za projekt “Dziady: The Musical”
2. miejsce – IX Liceum Ogólnokształcące w Gdyni za projekt “Strefa Pasji”
3. miejsce – X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni za projekt “!Curso de Español! – kurs języka hiszpańskiego”

 

  • Gala konkursu Junior Biznes. Młodych przedsiębiorców powitała wiceprezydent Gdyni - Katarzyna Gruszecka-Spychała /fot. Paweł Kukla

Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek