Nie tylko edukują i pomagają uczniom poszerzać horyzonty, dbają o ich rozwój intelektualny, ale także o swój. Nigdy bowiem nie przestają się uczyć. Tak w kilku słowach można opisać nauczycieli z Gdyni. Dwudziestu dwóch z nich stanęło w sesji zimowej przed komisją egzaminacyjną w celu uzyskania stopnia awansu zawodowego. Dziś uroczyście wręczono im awanse zawodowe.
Dwudziestu dwóch gdyńskich nauczycieli uzyskało awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego. Aby uzyskać awans najpierw musieli spełnić warunki formalne m.in. posiadać odpowiednie kwalifikacje, odbyć staż z oceną pozytywną oraz stanąć przed komisją egzaminacyjną i zdać egzamin.
Nauczyciele nie tylko poszerzają horyzonty naszych uczniów, edukują i wychowują ale także przez cały czas sami rozwijają i poszerzają swoje umiejętności. Ich praca bowiem odpowiada na wyzwania przed jakimi współcześnie stają młodzi ludzie.
– Gdyński system edukacji jest tak dobrze postrzegany, dzięki pracy osób, które stoją za rozwojem naszych najmłodszych mieszkańców. To nasza kadra pedagogiczna jest największą wartością gdyńskiej edukacji. Dlatego serdecznie gratuluję kolejnym osobom, które dziś mogły odebrać awans zawodowy. To także dzięki Państwa rozwojowi, nasze dzieci i młodzież mają szansę rozwinąć w Gdyni żagle. Postawiliście na rozwój, tak aby stać się jeszcze lepszymi przewodnikami dla naszych dzieci i młodzieży. – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – To bardzo budujące. Życzę Państwu wielu sukcesów w pracy zawodowej, sympatii i szacunku uczniów oraz przełożonych.
Wyjaśnijmy, że od września 2022 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące awansu zawodowego nauczycieli. Ułatwiają one procedurę sięgania po kolejny stopień zawodowy. Obecnie nauczyciel zaczynający pracę jest nauczycielem początkującym i został zobligowany do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Aby awans uzyskać musi m.in. odbyć przygotowanie do zawodu nauczyciela lub dodatkowe przygotowanie do zawodu nauczyciela, posiadać co najmniej dobrą ocenę pracy, uzyskać pozytywną opinię komisji o przeprowadzonych zajęciach. Podczas procedury ma opiekę mentora czyli innego nauczyciela.
Egzamin na uzyskanie wyższego stopnia nauczyciela mianowanego to podsumowanie jego pracy. Podczas egzaminu przed komisją składającą się z przedstawiciela Wydziału Edukacji, dwóch ekspertów z listy ekspertów kuratorium, dyrektora szkoły, przedstawiciela kuratorium i, jeżeli nauczyciel sobie życzy, przedstawiciela związków zawodowych, nauczyciel przedstawia dokumentację i swój dotychczasowy dorobek naukowy. Potem odpowiada na pytania ekspertów. Po egzaminie komisja głosuje nad udzieleniem awansu.
Lista nauczycieli, którzy uzyskali awans zawodowy w sesji zimowej:
- Bogumiła Cempa ze Szkoły Podstawowej nr 21,
- Wiesław Wiwatowski ze Szkoły Podstawowej nr 34,
- Agnieszka Rutkowska ze Szkoły Podstawowej nr 17,
- Tomasz Wojdyła z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8,
- Magdalena Kubaczyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8,
- Małgorzata Kowalczyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8,
- Aleksandra Komor z Zespołu Szkół Specjalnych nr 17,
- Joanna Frydrych z Zespołu Szkół Specjalnych nr 17,
- Anna Miller z Zespołu Szkół Specjalnych nr 17,
- Karolina Jaworska z Przedszkola nr 53,
- Radosław Filipski z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3,
- Wojciech Napolski ze Szkoły Podstawowej nr 33,
- Oliwia Wolszon ze Szkoły Podstawowej nr 34,
- Anna Ceynowa ze Szkoły Podstawowej nr 34,
- Mariola Bastian ze Szkoły Podstawowej nr 6,
- Paulina Ślepecka z Przedszkola nr 58,
- Paulina Langa z Przedszkola nr 58,
- Maja Skrzypczak z Przedszkola nr 58,
- Anna Zamojska z Przedszkola nr 31,
- Anna Kopylec z Przedszkola nr 35,
- Malwina Konieczka z Przedszkola nr 46,
- Paweł Strzałkowski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5.