W Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych na kilkuset uczniów przypada zaledwie kilkanaście dziewcząt. Jak się jednak okazuje, o niebagatelnych umiejętnościach. Udowodniła to Oliwia Ankiewicz, tegoroczna maturzystka, absolwentka Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych.
Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni to szkoła ucząca w wysokich technologiach. Kształcą się tu m.in. przyszli informatycy, programiści, mechatronicy. Tegoroczni maturzyści w tym roku rewelacyjnie zdali maturę – bardzo wysoką zdawalność odnotowało Technikum Elektroniczne oraz Chłodnicze. I to właśnie tegoroczna maturzystka Oliwia Ankiewicz, absolwentka klasy programistycznej została jedną z dwudziestu pięciu stypendystek dziewiątej edycji programu „Nowe technologie dla dziewczyn”.
– Gdyńscy uczniowie i uczennice bardzo dobrze radzą sobie z przedmiotami ścisłymi łamiąc stereotypowe przekonania. Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych to bardzo dobra placówka, aby rozwijać swoje umiejętności w dziedzinie informatyki czy programowania. Wyjątkowe pracownie z nowoczesnym sprzętem, ostatnio nadany certyfikat firmy Apple a przede wszystkim pełna zaangażowania kadra razem tworzą świetny klimat do nauki – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Uzyskanie stypendium jest wyjątkowym osiągnięciem też dlatego, że na każde z 25 miejsc przypadało aż 40 kandydatek. „Nowe technologie dla dziewczyn” to unikatowy program stypendialny prowadzony przez firmę Intel i miesięcznik Perspektywy. Jego celem jest zachęcenie dziewczyn do zainteresowania nowymi technologiami i wykształceniem, które wiąże się z ich tworzeniem. Ma pomóc utalentowanym maturzystkom i studentkom w planowaniu i budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej oraz nauce. Aby uzyskać stypendium należy studiować na określonych kierunkach w uczelniach wskazanych przez organizatorów.
– Oliwia swoją osobowością, pasją do programowania i ogromną wiedzą ujęła zespół rekrutacyjny, który zgodnie uznał, iż praca z Oliwią będzie dla nich zaszczytem i przyjemnością. Sukces Oliwii jest potwierdzeniem tego, że chęć rozwoju osobistego, ambitne dążenie do obranych celów, a przede wszystkim ciężka praca i wytrwałość umożliwiają realizowanie marzeń, które czasem wydają się nam niemożliwe do osiągnięcia – mówi Dorota Kotwicka, dyrektor Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych.
Stypendystki otrzymują wsparcie merytoryczne i finansowe. Przede wszystkim otrzymują opiekę Mentora lub Mentorki – doświadczonych pracowników firmy Intel. Do tego studentki uzyskują roczne stypendium w wysokości 12 000 pln brutto, na wydatki jakie ponoszą w związku ze studiami. Część z nich zostanie także zaproszona do programu stażowego w Intel Technology Poland sp. z o.o. w Gdańsku, największym centrum badawczo-rozwojowym firmy Intel w Europie. Podobny projekt jest również realizowany dla uczennic z Ukrainy uczących się na polskich uczelniach.