Z sercem przyjmujemy dzieci uchodźców
Każdego dnia naszą granicę przekracza 100 tysięcy osób uciekających przed wojną. Wśród nich większość stanowią dzieci. Wszystkie gdyńskie przedszkola zwiększyły limity w grupach i są gotowe na przyjęcie ukraińskich dzieci. Wystarczy, że rodzice zgłoszą się do placówki, nie muszą brać udziału w rekrutacji elektronicznej.
Rekrutacja do gdyńskich przedszkoli rozpoczyna się 21 marca i dotyczy roku szkolnego 2022/2023. Jednak już od kilku dni przedszkola przyjmują dzieci uchodźców, którzy uciekają z bombardowanej Ukrainy. Rodzice mogą zapisać dzieci do każdej grupy (w przedszkolach są to grupy 3, 4, 5, 6- latków), w szkołach podstawowych odziały dla dzieci sześcioletnich, tzw. zerówki.
Dzieci mogą zacząć uczęszczać do placówki praktycznie od zaraz. Czeka na nich pełne wyżywienie. Jeżeli w wybranym przedszkolu nie ma miejsc, dyrekcja wskaże najbliższe, które takie miejsca jeszcze posiada.
– Edukację w gdyńskich placówkach podejmie aktualnie 119 najmłodszych uchodźców. Tyle mamy wniosków do szkół i przedszkoli. Uprościliśmy wszystkie formalności do minimum – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Życie ludzi, którzy musieli porzucić swoje domy i ratować dzieci i tak jest już wystarczająco trudne. Umieszczenie dzieci pod dobrą opieką, gdzie znajdą wsparcie doskonałych pedagogów, jakich mamy w Gdyni, pozwoli ich rodzicom, głównie mamom, na nowo poukładać sobie życie, znaleźć pracę, mieszkanie i powoli odbudować swój świat.
Pod koniec lutego w gdyńskich przedszkolach było wolnych 90 miejsc. Zmienione przepisy oświatowe, pozwoliły zwiększyć liczbę miejsc w grupach przedszkolnych, dla dzieci uchodźców przekraczających granicę po 24 lutego 2022. Nieznacznie, bo z 25 do 28 dzieci. Dzieci już trafiają do placówek, niektórzy rodzice szukają miejsc z podróży.
– Z sercem przyjmujemy te dzieci – mówi Joanna Pawlenko, z Bursztynowej Siódemki, Przedszkola nr 7 przy ulicy Władysława IV. – W ciągu ostatnich dni przybyła nam trójka dzielnych przedszkolaków, niebawem dołączy jeszcze jedna dziewczynka, której rodzice są w podróży z Ukrainy do naszego miasta. Małe dzieci są niesamowite, te które przyszły w ogóle nie znały języka polskiego, ale już po czterech dniach pierwszy z naszych przybyłych, Makar tak pięknie mówi nam „Dzień dobry” i „Do widzenia”.
Bursztynowa Siódemka to placówka wyjątkowa, ponieważ działa tu Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci w Wieku Przedszkolnym. Joanna Pawlenko przyznaje, że już zaczęli działać – chcą zaprosić wszystkie przybyłe do Gdyni mamy przedszkolaków ze Śródmieścia na integracyjne soboty, tak aby młodzi rodzice mogli się poznać, wymieniać doświadczeniem, a dzieci dostały potrzebne wsparcie. Na spotkania chcą zapraszać specjalistów. Pierwsza „Integracyjna sobota” planowana jest już 19 marca, w godz. 9.00-13.00. Kolejne spotkania odbywają się w każdą sobotę do końca czerwca.
Kilkoro nowych przedszkolaków pojawiło się również w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3, gdzie mieści się przedszkole i „zerówki” w Szkole Podstawowej nr 47.
– Przyjmujemy, integrujemy, otaczamy opieką – mówi Krzysztof Jankowski, dyrektor ZSP nr 3. – Staramy się, aby nowe dzieci trafiły do grup, w których już są ich koledzy pochodzący z Ukrainy, wtedy czują się raźniej i mają kontakt ze swoim językiem. No i szybko uczą się języka polskiego naśladując małe gdynianki i gdynian.
Od nowego roku szkolnego „zerówki” przygotowawcze są planowane również w Szkole Podstawowej nr 26, która specjalizuje się w nauce języka polskiego jako obcego.