Pospolite serc ruszenie na rzecz uczniów z Ukrainy
– Gdynia jest jednym z niewielu miast w Polsce, które od lat już prowadzi spójną politykę na rzecz dzieci z doświadczeniem migracyjnym. Mamy wypracowane procedury przyjmowania dzieci z doświadczeniem migracyjnym do szkół, wdrażania całych rodzin do naszej kultury, wspierania ich w znalezieniu w Gdyni swojego miejsca – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Za chwilę w naszym mieście znajdą się tysiące dzieci z doświadczeniem migracyjnym, z traumą wojny, nie mówiące w naszym języku, potrzebujące natychmiastowego wsparcia. Te dzieci muszą jak najszybciej odzyskać normalność, przede wszystkim wrócić do szkół. Robimy więc wszystko, aby im to ułatwić. W ostatnich dniach specjaliści ze Szkoły Podstawowej nr 26 pracują bardzo ofiarnie, powstają tłumaczenia dokumentów dla przybyszy, instrukcje, które pozwolą jak najszybciej zapisać dziecko do szkoły, uchodźcy mogą uzyskać tam wsparcie w swoim języku. Niebawem ruszą również masowe kursy polskiego. Wszystkie dzieci mają zagwarantowaną bezpłatną naukę. Przygotowujemy również praktyczne kursy podstaw ukraińskiego dla naszych nauczycieli.
W Gdyni przyjmujemy wszystkie dzieci na podstawie oświadczeń rodziców. Nie jest problemem brak świadectwa, o którym nie każdy przecież pamięta uciekając z bombardowanego miasta. Wszystkie potrzebne dokumenty, w języku ukraińskim rodzice otrzymają w sekretariacie szkoły. Można też je pobrać tutaj.
Jeżeli chodzi o szkoły podstawowe w mieście obowiązuje rejonizacja. Teoretycznie więc rodzice, powinni zapisać dziecko do szkoły w swoim rejonie. Listę podstawówek można znaleźć tutaj.
Jednak rodzice dzieci z doświadczeniem migracyjnym mają jeszcze jedną możliwości, mogą bowiem, niezależnie od regionu zamieszkania, wybrać szkołę, która prowadzi tzw. oddziały przygotowawcze. W Gdyni obecnie jest to Szkoła Podstawowa nr 26, znajdująca się przy ulicy Tatrzańskiej 40.
W tej szkole działają klasy przygotowawcze, w których mali przybysze, najczęściej zza wschodniej granicy, uczą się języka polskiego. Gdy opanują podstawy, mogą uczyć się dalej już w standardowej klasie w tej placówce, bądź w swojej szkole rejonowej. Szkoła nr 26 jest wyjątkowa: są tam wyspecjalizowani nauczyciele, tłumacze i asystenci międzykulturowi m.in.:
Oksana Dubovyk – nauczycielka języka ukraińskiego, asystentka językowo-kulturowa w Gdyni, która obecnie udziela wszelkich informacji rodzicom chcącym zapisać dzieci do szkoły w Gdyni. Równocześnie zajmuje się też tłumaczeniami dokumentów, wyjaśnia wszystkie wątpliwości związane z edukacją w naszym mieście w języku ukraińskim.
Joanna Samp-Szulc – nauczycielka języka polskiego jako obcego/drugiego i koordynatorka oddziałów przygotowawczych. Zajmuje się również wparciem dla nauczycieli innych szkół, którym przybędą uczniowie bez znajomości języka polskiego.
Dyrektor szkoły Alicja Bajduszewska ma ogromne doświadczenie w pracy z dziećmi i dorosłymi z doświadczeniem migracyjnym. Koordynuje działaniami związanymi z edukacją dzieci ukraińskich na terenie całego miasta, pośredniczy między rodzicami a dyrektorami innych szkół. Wspiera również nauczycieli.
– Odbieramy kilkadziesiąt telefonów dziennie, działamy na kilku frontach równocześnie – mówi Alicja Bajduszewska. – W tej chwili mamy jeszcze miejsca w klasach przygotowawczych więc w pierwszej kolejności możemy przyjmować dzieci do nas, Ale to już za chwilę stanie się niemożliwe, więc dzieci powinny trafiać do szkół w rejonie. Miejsca są więc każde dziecko zostanie przyjęte do szkoły.
Klasy przygotowawcze ruszą również od nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 21 przy ulicy Jana z Kolna 5.
– W naszym regionie jest duża społeczność ukraińska, pewnie dzieci będzie gwałtownie przybywać, dlatego uznaliśmy, że to konieczne – mówi Anna Jachowska, dyrektor szkoły. – Pomysł z klasami przygotowawczymi powstał dziś rano i natychmiast rozpoczęliśmy jego realizację. Pomagają nam w organizacji doświadczeni w tym zakresie pedagodzy z „26”.
Dodatkowo Szkoła Podstawowa nr 26 w Gdyni wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim rusza z dużym projektem bezpłatnej nauki języka polskiego dla obcokrajowców. Koordynatorem z ramienia UG jest prof. Aneta Lewińska z Wydziału Filologii Polskiej, od strony szkoły wspiera ją Tamara Barcińska, nauczycielka. W projekt zaangażowało się już 400 studentów filologii polskiej, którzy gotowi są prowadzić zajęcia wolontaryjnie. Lekcje ruszą już niebawem. Tak dużego projektu wsparcia w tak krótkim czasie nie zorganizowało jeszcze żadne inne miasto w Polsce.
– Chcemy uruchomić te kursy jak najszybciej, nauka języka jest konieczna nie tylko ze względów praktycznych, ale również ma wpływ na przywrócenie poczucia bezpieczeństwa – dodaje dyrektor Bajduszewska.
Wszelkie informacje dostępne będą w Szkole Podstawowej nr 26.