Zapełnijcie naszym uczniom WOŚPowe skarbonki
W niedzielę, 30 stycznia, odbywa się wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od początku istnienia Orkiestry wśród wolontariuszy nie brakowało uczniów. Tak jest do dziś, ale młodzi wspierają orkiestrę też w inny sposób.
W tym roku finał WOŚP odbywa się w dniach 29-30 stycznia. Hasło tegorocznej zbiórki to „Przejrzyj na oczy”. Nawiązuje ono do wsparcia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Coroczna zbiórka w Gdyni angażuje wolontariuszy, instytucje publiczne, szkoły, osoby prywatne i firmy. Nie brakuje znanych osób. Łącznie z około 1400 wolontariuszami zrzeszonymi w gdyńskich sztabach jesteśmy w piątce największych sztabów w Polsce!
– Ta akcja wspiera polską ochronę zdrowia od 30 lat. To największe takie wydarzenie charytatywne w całej Polsce. Cieszę się, że nasza szkolna społeczność tak chętnie włącza się w pomaganie. Tym bardziej, że z efektów tych zbiórek korzystają również najmłodsi – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
W Gdyni są cztery główne sztaby. Z największym, tym przy YMCA w Gdyni, współpracuje III i X Liceum Ogólnokształcące oraz Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 2. Ten sztab liczy ponad 830 wolontariuszy i to nie tylko z Gdyni, ale również gmin ościennych. Wśród 193 aukcji wirtualnych można wylicytować gadżety podpisane przez Igę Świątek, spacer z Henryką Krzywonos po ECŚ, jednak największą popularnością cieszy się kolacja z Januszem Palikotem. W dniu 27 stycznia, na godzinę 14.30 sztab miał już zebrane ponad 160 tys. zł.
W wielu naszych szkołach można wrzucić datek do puszki, bądź skorzystać z puszki wirtualnej. Każdy wolontariusz może też, np. z powodu kwarantanny czy problemów zdrowotnych zarejestrować swoją wirtualną puszkę. Wolontariuszy można spotkać m.in. w Szkole Podstawowej numer 13 im. Lucjana Cylkowskiego w Gdyni. W Szkole Podstawowej numer 16 dzieci i młodzież zbierają kroki dla WOŚP w aplikacji mobilnej Pho3nix Kids. W Szkole Podstawowej numer 23 przy wejściu, w piątek 28 stycznia, będzie można wziąć udział w loterii fantowej albo po prostu wrzucić datek do puszki.
Kolejny sztab powstał przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8. Tutaj społeczności zrzeszona wokół szkoły organizuje akcję dla całego Chwarzna-Wiczlina. Puszki stoją w czterech miejscach:
Wolontariuszy tego sztabu wypatrujcie na swoich ulicach w dniu finału, w niedzielę, w godzinach od 9.00 do 15.00. W tych samych godzinach będzie można skorzystać z puszki w białym budynku ZSO nr 8. Co ważne podczas finału będzie można zrobić jeszcze jedną dobrą rzecz – zarejestrować się w bazie dawców szpiku fundacji DKMS. Przypomnijmy, że cały czas trwa poszukiwanie bliźniaka genetycznego dla chorującej na białaczkę Amelii – uczennicy z Gdyni.
Kolejny sztab to ten zorganizowany przez Pierwszą Społeczną Szkołę Podstawową w Gdyni i stowarzyszenie In gremio. Tutaj wśród wolontariuszy znajdziemy kilkudziesięciu uczniów. Ten sztab tradycyjnie swoje działania skupi w Centrum Handlowym „Riviera”. Już od grudnia na terenie galerii rozstawione są wielkie serca – skarbonki, do których można wrzucać datki. Podczas dwudniowego finału (29 – 30 stycznia) w centrum będą czynne dwa stanowiska z gadżetami Orkiestry, a w galerii spotkamy bohaterów Gwiezdnych Wojen – z puszkami na datki i sercami mocy. Równolegle trwają licytacje wirtualne. Wśród nich są obrazy tworzone przez młodych artystów z gdyńskiego Zespołu Szkół Plastycznych.
Już teraz na licytacjach osiągają niebagatelne ceny. Obraz “Emocje” autorstwa Natalii Brewińskiej już przebił kwotę 200 zł, a licytacja wciąż trwa. Oprócz martwych natur i krajobrazów znajdziemy tam takie perełki jak linoryt „Jemiołuszki” autorstwa Natalii Śliwińskiej czy grafikę komputerową „Burza” autorstwa Renaty Sivakovej.
– Uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych od lat uczestniczą w działaniach sztabu WOŚP Społecznej Jedynki i In gremio. W czasie realizacji dużego wydarzenia w Centrum Riviera młodzi artyści odpowiadali za jedno duże stanowisko, w którym prowadzili szereg zajęć dla najmłodszych, a także pokazywali np. sztukę portretu. W czasie, gdy pandemia uniemożliwia prace w dużych skupiskach zdecydowali o przekazaniu na aukcje swoich prac. Od 2021 roku można je znaleźć na aukcjach Allegro, gdzie cieszą się popularnością. Cały dochód z ich sprzedaży jest przekazywany na WOŚP – relacjonuje Marek Radyko, dyrektor Pierwszej Szkoły Społecznej w Gdyni a zarazem szef sztabu.
Aukcje In Gremio i “Społecznej jedynki”
Bardzo ciekawym pomysłem wykazało się dwoje dzieci. 8-letnia Klara razem z 6-letnim bratem Adamem (podopiecznym Przedszkola nr 49 w Gdyni) i tatą Przemkiem zbudowali… domek dla dzieci.
– Na co dzień Tata ma firmę budującą domy modułowe, więc zna się na rzeczy. My z Adasiem robimy taki dom modułowy – miniaturkę – idealny do zabawy dla dzieci – czytamy na stronie domek-na-wosp.pl, na której można zobaczyć jak wyglądały prace nad domkiem.
Całą historię opisał pan Przemek, tata dzieci, w którego firmie powstawał domek. Pociechy od małego angażowały się w jego działalność. Kiedy zbudował im domek na Dzień Dziecka, namówiły go na wspólną budowę kolejnego. Szybko zamieniły mini narzędzia na takie “normalne” i zaangażowały się w projekt. Cały proces powstawania ogrodowego domku został uwieczniony na filmikach. W linkach znajdziecie więcej informacji. Dodajmy tylko, że domek licytuje już 20 osób i przebił już cenę 4 tysięcy złotych.
– Domek ten można licytować na aukcji na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, aby pomóc jak największej ilości dzieci – zachęca Klara. A my przyłączamy się do apelu Klary i gratulujemy umiejętności i pomysłowości maluchom i ich tacie.
W tym roku, w niedzielę 30 stycznia tradycyjny gdyński finał odbywa się w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza od godz. 18.00. To tam swoją siedzibę ma czwarty gdyński sztab. W tym roku nie będzie koncertu, ale zostaną przeprowadzone licytacje. Działać też będzie sklepik z wośpowymi gadżetami.
O tym co jeszcze dzieje się w Gdyni z okazji WOŚP piszemy również w materiale: Gdynia gra z WOŚP – do końca świata i o jeden dzień dłużej