„ABC Empatii” pomoże zbudować lepszy świat
Gdyńskie przedszkolaki i uczniowie klas I-III od ponad roku poznają tajniki ekonomii w towarzystwie doskonale znanych im Zosi i Maksa – głównych bohaterów opowiadań serii „ABC Ekonomii” przygotowanych przez ekspertów z Czepczyński Family Foundation. Na tym nie koniec. W przedszkolu nr 48 „Morska Przygoda” niebawem ruszy pilotażowy projekt edukacyjny z nową książką tej fundacji – „ABC Empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”. Do Wydziału Edukacji trafił właśnie „pachnący” jeszcze farbą drukarską pakiet książek i materiałów dla nauczycieli.
Zosia i Maks, bohaterowie najnowszej publikacji Czepczyński Family Foundation, już o rok starsi, poznają kolegów i koleżanki, którzy mierzą się z niepełnosprawnościami oraz różnymi schorzeniami. Nowe relacje i doświadczenia małych bohaterów pomogą przedszkolakom w nauce empatii oraz wzajemnej tolerancji.
– Współpraca Gdyni Edukacyjnej z Czepczyński Family Foundation niewątpliwie buduje. Dzięki „ABC Ekonomii” z sukcesem udaje się rozbudzać w najmłodszych mieszkańcach naszego miasta postawy proprzedsiębiorcze i rozwinąć ekonomiczny sposób myślenia. Te materiały na pewno zostaną z nami na bardzo długo i kolejne pokolenia dzieci będą z nich korzystać. Dlatego cieszę się, że naszą współpracę będziemy kontynuować w zakresie „ABC Empatii” – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia – To projekt, którego zadaniem jest likwidacja barier i stereotypów związanych z osobami z różnymi niepełnosprawnościami, a także zmiana myślenia i negatywnych postaw. W gdyńskich szkołach już od wielu lat prowadzimy edukację włączającą po to, abyśmy wszyscy byli razem. „ABC Empatii” niewątpliwie jeszcze bardziej pomoże rozmawiać z dziećmi o tym, że mimo wielu różnic w wyglądzie zewnętrznym i zachowaniu, jesteśmy tacy sami.
Niezwykłe materiały edukacyjne w Gdyni zaprezentowali Artur Czepczyński, właściciel Czepczyński Family Foundation, prezes fundacji Damian Kupczyk, Magdalena Michalska i dr Paweł Kaczmarczyk. „ABC Empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” jest kontynuacją przygód Zosi i Maksa poznanych już dzięki „ABC Ekonomii”. To 12 opowiadań o relacjach między dziećmi zdrowymi, a tymi z różnymi niepełnosprawnościami. Książkę napisali Wiktor Czepczyński, Żaneta Kupczyk i Katarzyna Muzyka-Jacheć, a na jej podstawie powstał Poradnik Nauczyciela, czyli cykl 12. warsztatów z edukacji włączającej do zrealizowania podczas zajęć z dziećmi. Poradnik był opracowywany z wieloma wybitnymi specjalistami oraz partnerami merytorycznymi, m.in. fundacją „FONIS”, Instytutem Tyflologicznym Polskiego Związku Niewidomych, fundacją dla Dzieci z Cukrzycą, stowarzyszeniem „Potrafię Więcej”, fundacją „Krwinka”, „Autyzm Up”, czy Fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko” itd.
– Są trzy najważniejsze kompetencje młodego człowieka, które warto rozwijać już od najmłodszych lat: być przedsiębiorczym i zaradnym, odnaleźć się w świecie cyfrowym i nie wykluczać osób z niepełnosprawnościami. Temu ostatniemu zagadnieniu poświęciliśmy „ABC Empatii”. EMPATIA to słowo szczególnie bliskie mojemu sercu. Każde dziecko ma prawo do szczęśliwego dzieciństwa, żadne nie powinno czuć się gorsze tylko dlatego, że (na pozór) różni się od innych. Bo tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami. Mamy nadzieję, że książka spotka się w Gdyni z sympatią dzieci, ich rodziców i nauczycieli. To gotowe narzędzie dla nich do poruszania tych często „trudnych” i „niewygodnych” tematach. Wierzę w siłę edukacji – podkreśla Artur Czepczyński, właściciel Czepczyński Family Foundation.