Decyzję o uczęszczaniu do końca roku szkolnego do danego oddziału specjalnego przez dziecko lub ucznia, w przypadku zmiany orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, dyrektor przedszkola lub szkoły będzie podejmował na wniosek rodziców tego dziecka lub ucznia, a w przypadku pełnoletniego ucznia – na wniosek tego ucznia.
Wniosek będzie składany w sposób i formie przyjętych w danym przedszkolu lub szkole.
Powyższe rozwiązania będą miały również zastosowanie w przypadku zajęć świetlicowych, zajęć organizowanych w grupie wychowawczej w internacie oraz zajęć edukacyjnych organizowanych w klasach łączonych, w przypadku jeśli uczeń uzyska w trakcie roku szkolnego nowe orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Ponadto uwzględniono postulaty zgłaszane przez środowisko dyrektorów szkół specjalnych, wskazujące na konieczność wprowadzenia przepisów określających organizację oddziału specjalnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Umożliwiono więc zorganizowanie i funkcjonowanie w szkołach specjalnych oraz szkołach ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi, wspólnego oddziału specjalnego dla ww. uczniów, w którym maksymalna liczba uczniów będzie wynosić nie więcej niż 4.